Samsun Cerrahi El Aletleri ve Sağlık Müzesi, Tıbbi Eşyalarla Sağlık Tarihine Yolculuk

featured

Samsun-Sivas Demir Yolu Atölyesi Sağlık Müzesine Dönüştü

Samsun-Sivas demir yolu hattında 1926 yılında TCDD Lokomotif Bakım Onarım Atölyesi olarak hizmet vermeye başlayan bina, uzun süre atıl durumda kaldıktan sonra 2021’de Samsun Cerrahi El Aletleri ve Sağlık Müzesi’ne dönüştürüldü. Müzede geçmişten günümüze kullanılan protezler, dişçi koltuğu, hasta taşıma sedyesi, ahşap tekerlekli sandalye, kadın doğum, kulak burun boğaz ve diş alanında kullanılan eski aletler gibi 280 türde tıbbi cihaz ve eşya, ziyaretçileri sağlık sektöründe zamanda yolculuğa çıkarıyor.

Sağlık Tarihini Yansıtan Önemli Bir Merkez

Samsun Medikal İnovasyon Kümesi Derneği (MEDİKÜM) Başkanı Ahmet Alp Doğru, eski TCDD atölyesinin 2016’da restorasyonuna başlandığını belirterek, müzenin yaklaşık 100 yıllık bir yapı olduğunu vurguladı. Müzede 200 yıllık diş protezleri, 250-300 yıllık diş çekmek için penseler gibi tarihi parçaların yanı sıra günümüzde kullanılan tıbbi cihazların da sergilendiğini açıkladı.

Geçmişten Günümüze Sağlık Sektöründe İzler

Müze, 50 yıldır Samsun’da tıbbi cihaz ve malzeme imalatının potansiyelini artırmak amacıyla kurulmuş. Samsun’da bulunan tıbbi cihaz üretimine yönelik okul bölümleri ve üretici firmalarla işbirliği içinde olan müze, ziyaretçilere sağlık tarihini en güzel şekilde aktarıyor.

Müzede, tıbbi cihazlar, cerrahi aletler, diş üniteleri ve daha pek çok sağlıkla ilgili malzemenin sergilendiği belirtilirken, ziyaretçilerin sağlık sektöründeki gelişmeleri ve değişimleri yakından takip edebileceği vurgulandı.