Samsun’da Afrika Mutantı Tespit Edildi

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Furtun, koronavirüs vaka artışında tüm illerin başında yer alan Samsun'da, İngiliz varyantı mutantının yaygın olduğunu söyleyerek, "Şu ana kadar 20 tane Afrika mutantı tespit etmişler" dedi.

featured

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Furtun, koronavirüs vaka artışında tüm illerin başında yer alan Samsun’da, İngiliz varyantı mutantının yaygın olduğunu söyleyerek, “Şu ana kadar 20 tane Afrika mutantı tespit etmişler” dedi.

Türkiye’de koronavirüs vakalarının artış gösterdiği kentlerin başında yer alan Samsun’da İngiliz varyantı mutantın yaygın olduğu ve 20 vakada ise Afrika mutantı koronavirüsün görüldüğü ortaya çıktı. Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Furtun, kentte test sayılarının 5- 6 bin civarında olduğunu belirterek, “Şu ana kadar 20 tane Afrika mutantı tespit etmişler. Ama onlar çok az sayıda ve salgının lokomotifi pozisyonunda değil. Problemimiz İngiliz mutasyonu. Bu bilgiyi ben yeni aldım” dedi.

KENTTE İNGİLİZ VARYANTI HAKİM OLDU

Dr. Furtun, İngiliz mutantının hızlı yayılmadığı için hakim mutant olduğunu dile getirerek “Afrika mutantı konusunda klinik tecrübem yok ama İngiliz mutantının hızlı yayıldığını biliyoruz. Bunun için kısa süreli temas ve virüs sayısının az olması bile yeterli. Maskeleri düzgün kullanmadığımız zaman çok kısa süreli temaslarda dahil bulaşabiliyor. Onunu için bu kadar hızlı vakaların yayılması ve artmasının sebebi bu. Mutasyonlar virüsün doğasında olan bir şeydir. Mutasyonlar muhakkak olur. Zaten hakim olmasını bekliyorduk İngiliz varyantının, hakim oldu. Ama Afrika mutantının yayılımı konusunda daha detaylı bilimsel veriye ihtiyacımız var.” şeklinde konuştu.

“KİMSE CİDDİYE ALMIYOR”

Kent sakinlerinden Tuncel Altın ise insanların vurdum duymaz olduğunu ve tedbirlere uymadıklarını söyleyerek, “Kimse ciddiye almıyor. Başına gelen bilir. Ciddiye almak lazım. Kuralara maalesef uymuyorlar. Uymadıktan sonra başkalarına sebep oluyorlar. Caddelerde bu kalabalık bu vurdum duymazlık olduğu sürece Samsun hep önde gider. Ben de 15 gün önce İngiliz mutantı koronavirüse yakalanıp atlattım. İşi olan da olmayanda dışarı çıkıyor. Gezmek için bile geliyorlar” dedi.

“CADDELER ANA BABA GÜNÜ GİBİ”

Samsun’da insanların Covid-19 konusunda biraz duyarsız olduklarını dile getiren Cengiz Kalyoncu ise, “İnsanlar duyarsız davranıyor, Maske takmayan mı ararsın, maskeyi çenesinde bulunduran mı ararsın. Caddeler kalabalık, ana baba günü gibi. Samsun Karadeniz’e geçiş alanı olduğu için ondan vakalarda birinci diye düşünüyorum” ifadelerinde bulundu.