Samuray Kılıcı İle Katledilen Başak Cengiz’in Komşusuna Attığı Mesaj Ortaya Çıktı

İstanbul'daki iş seyahati sırasında Can Göktuğ Boz'un samuray kılıçlı saldırısına uğrayıp yaşamını yitiren mimar Başak Cengiz'in komşusu Sevtap Acar'a attığı mesaj ailesi ve yakınlarını üzdü. Başak Cengiz'in Acar'ın kendisine yönelttiği "Düğünün ne zaman?" sorusuna "Bahara olabilir" cevabı verdiği görüldü. Öte yandan Başak Cengiz'in nişanlısı Mahir Mızrak, kısa zaman içerisinde düğün yapacaklarını, evlendikten sonra yaşayacakları bir ev aradıklarını anlattı.

featured

İstanbul’daki iş seyahati sırasında Can Göktuğ Boz’un samuray kılıçlı saldırısına uğrayıp yaşamını yitiren mimar Başak Cengiz’in komşusu Sevtap Acar’a attığı mesaj ailesi ve yakınlarını üzdü. Başak Cengiz’in Acar’ın kendisine yönelttiği “Düğünün ne zaman?” sorusuna “Bahara olabilir” cevabı verdiği görüldü. Öte yandan Başak Cengiz’in nişanlısı Mahir Mızrak, kısa zaman içerisinde düğün yapacaklarını, evlendikten sonra yaşayacakları bir ev aradıklarını anlattı.

Ankara’da yaşayan 28 yaşındaki mimar Başak Cengiz, işi gereği gittiği İstanbul’da psikolojisi bozuk olduğu ileri sürülen Can Göktuğ B.’nin (27) samuray kılıçlı saldırı sonucu vahşice katledildi. Zanlı kısa sürede polis ekipleri tarafından yakalanırken, genç mimarın cenazesi memleketi Ankara’da dün kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

KOMŞUSU YAPTIKLARI SON KONUŞMAYI GÖSTERDİ

Yenimahalle’de yaşayan genç kızın ailesi taziyeleri evlerinde kabul ederken, Cengiz’in komşusu Sevtap Acar, Cengiz ile yaptıkları son konuşmaları gösterdi. Acar ile Cengiz’in bir sosyal medya uygulaması üzerinden yaptıkları konuşmada düğün hakkında mesajlaşırken Acar’ın “Düğünün ne zaman?” sorusu üzerine Cengiz’in düğününü bahar ayında yapacağını söylediği görüldü. Mesajları gören Cengiz ailesi ve taziyeye gelen yakınları gözyaşlarına boğuldu.

AĞABEYİ FATİH CENGİZ: KADIN CİNAYETLERİYLE İLGİLİ HABERLERE AĞLAYAN BİRİSİYDİ

Yenimahalle ilçesindeki evlerinde taziyeleri kabul eden Başak Cengiz’in ağabeyi Fatih Cengiz, tarif edilemez bir acı yaşadıklarını belirtti. Başak Cengiz’in herkes tarafından sevilen örnek bir kişi olduğunu dile getiren ağabey Cengiz, yaşanan olayı ve vefat haberini alınca büyük üzüntü yaşadıklarını söyledi.

Fatih Cengiz, “Başak her zaman dürüst, hiçbir zaman yalan söylemeyen, kimsenin arkasından konuşmayan, herkese yardımcı olmaya çalışan, hayvan sevgisi olan bir insandı. Başımıza geleceğini bilmiyorduk ama televizyonlarda kadın cinayetleriyle ilgili haberleri gördüğünde bu konuda kesinlikle bir şey yapılmasını gerektiğini söyleyerek ağlayan birisiydi. Başak böyle bir şeyi hak etmedi.” dedi. Kardeşi Başak Cengiz’in, nişanlısı Mahir Mızrak ile evlilik ve iyi bir mimar olma hayali kurduğunu anlatan Fatih Cengiz, topluma faydalı bir insan olmak için çalıştığını anlattı.

“BENİM YAVRUM KENDİSİNİ ÖLDÜRENİN DÜŞMANI DEĞİL”

Anne Beyhan Cengiz ise kızının kimseyi incitmeyen biri olduğunu söyledi. “Benim yavruma bu yakışmadı.” diyen Cengiz, “Konuşmamış, tanımamış, bilmiyor, benim yavrum kendisini öldürenin düşmanı değil. Doğrunun yanında olun. İdamdan başka çaresi yok. Bıçağı satanlara da ceza verilsin. Niye plan kuruyorsun benim yavruma? Önden gelseydi belki yavrum kaçardı” diye konuştu. Kızının pazar günü İstanbul’dan Ankara’ya dönmeyi planladığını aktaran anne Cengiz, nişanlısıyla düğün hazırlıkları yaptıklarını anlattı.

Anne Cengiz, “Kınalı yavruma düğün yapacaktım, mezara koydum. Gelinliği, bohçası hazırdı. Benim ocağımda yemek değil ateş kaynıyor. Allah kimseye evlat acısı tattırmasın. Çocuğumu herkes seviyordu. İlkokul öğretmenleri bile arıyor. Herkese merhametliydi. Benim kızım öldürülen kadınlara ağlıyordu. ‘Bir plan yapalım, yardım edelim’ derdi.” ifadelerini kullandı.

Cengiz’in ablası Zennure Türk ise kardeşini öldürenin ailesinin de cezalandırılmasını istedi. Failin avukat annesinin avukatlık belgesinin geri alınmasını talep eden Türk, “Gelsin benim kardeşimi savunsun, annemi savunsun.” dedi.

“EN AĞIR CEZANIN VERİLMESİ GEREKİYOR”

Başak Cengiz’in nişanlısı Mahir Mızrak ise hayallerinin yarım kaldığını söyledi. Cengiz’i almak için pazar günü İstanbul’a gitmeye hazırlandıklarını ifade eden Mızrak, en kısa zamanda düğün yapacaklarını, evlendikten sonra yaşayacakları bir ev aradıklarını anlattı. Mızrak, şunları kaydetti:

“Bu acıyı yaşayan bilir. Taziye mesajları gelip geçici. Bu kor hepimizi ömür boyu yakacak. Başka birilerinin de yanmaması için önlemler alınmasını istiyorum, yalvarıyorum. Bizim meleğimiz savunmasız şekilde gitti. Allah onu cennetine alsın. Bu suçlulara en ağır cezanın verilmesi gerekiyor, yoksa haftaya başka bir Başak Cengiz haberleri duyacağız.”

NİŞANLISININ ÇİÇEĞİ CENGİZ’İN YATAĞINDA

Bir inşaat projesi için İstanbul’da bulunan ve burada uğradığı saldırıda yaşamını yitiren Cengiz’in, bir yakınına sosyal medyadan 22 Eylül’de gönderdiği mesajda baharda düğün yapmayı planladığını yazdığı ortaya çıktı. Cengiz’in, babaevindeki odasında düğün eşyalarının yanı sıra nişanlısı Mızrak tarafından gönderilen çiçek de yer alıyor.