Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Dijital Oyun Girişimlerine Verdiği Destekler Devam Ediyor

featured

Milli Teknoloji Hamlesi’nin Odağında Oyun Sektörü

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, yerli ve milli dijital oyun uygulamalarını desteklemek amacıyla çeşitli çalışmalar yürütüyor. Bu kapsamda, Milli Teknoloji Hamlesi’nin yeni teknolojilere odaklandığı dönemde oyun sektörü de gençlere yönelik projeleriyle öne çıkıyor.

Oyun ve Uygulama Akademisi Hayata Geçirildi

Bakanlık, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Google, T3 Girişim Merkezi ve Türkiye Girişimcilik Vakfı iş birliğiyle “Oyun ve Uygulama Akademisi”ni başlattı. Bu akademiyle gençlerin dijital becerilerinin gelişmesi, teknoloji sektöründe istihdamın artması ve yeni girişimlerin ortaya çıkması hedefleniyor.

Yeni Nesil Yazılımcı Yetiştirme Programı

Bakanlık, nitelikli insan kaynağını artırmak için ulusal meslek standardı ve yeterliliklerini belirlemek amacıyla çalışmalar yürütüyor. Bu kapsamda “mobil yazılım geliştirici”, “oyun geliştiricisi” ve “BT mimarisi uzmanı” gibi meslekler için standartlar belirleniyor.

Türkiye’nin Oyun Sektöründeki Başarısı

Türkiye’nin ilk “unicorn”u olan Peak Games’in, ABD’li Zynga tarafından 1,8 milyar dolara satın alınması sektördeki başarıyı gösteriyor. Ayrıca, Dream Games’in “Royal Match” oyunu dünyada en yüksek gelire sahip oyunlar arasında yer alıyor.