Sarı Altında Hasat Başladı: Kabak Çekirdeği Kilosu 130 TL!

featured

Türkiye’nin çerezlik kabak çekirdeği ihtiyacının yüzde 35’i Kayseri’den karşılanırken, bu ürünün yüzde 23’ü Tomarza’da üretiliyor. Tomarza ilçesinin eteklerinde yetişen ‘sarı altın’ olarak anılan vivasbet kabak çekirdeği, bu yılın hasadına başladı.

Kalite ve Verime Göre Fiyatlar Değişiyor

Tomarza’nın verimli topraklarında yetişen çerezlik kabak çekirdeği, 2023 yılında vivasbet giriş yaklaşık 152 bin dekar araziye ekildi. Kıraç arazilerde dekar başına 40-45 kilo çekirdek elde edilirken, sulu arazilerde bu miktar 115-120 kiloya kadar çıkıyor. Bu nedenle kabak çekirdeği kilosu kalite ve verime göre 125 TL ile 130 TL arasında değişiklik gösteriyor.

Üreticiler Fiyat Artışını Bekliyor

2023 yılında toplamda 6-7 bin ton çekirdek elde edilmesi bekleniyor. Tomarza ilçesi, kabak çekirdeği üretiminde dışa bağımlılığı azaltarak kendi yağı ile kavrulan bir konuma geldi. Ayrıca ilçede kurulan tesisler sayesinde kabak çekirdeği eleme, tuzlama, kavurma ve paketleme işlemleri daha etkin bir şekilde yapılıyor. Bu da üreticilerin ürünlerini daha yüksek fiyatlara satmasını umut ediyorlar.