SEO Analiz Nedir? Ne işe yarar?

featured

SEO konusunda arama motorlarında iyi bir yer kazanmak ve en iyi konumda tutunmak için nereden başlayacağınızı ve başladığınızı bilmeniz önemlidir. Bunun için de SEO analiz yapmanız gerekmektedir. Siteniz hakkında durum raporu almak için SEO analiz size destek verecektir. Böylece neleri iyileştirmeniz gerektiği hakkında bilgi sahibi olursunuz.

SEO analiz nedir?

SEO analiz, yukarıda belirttiğimiz gibi web site ya da blogların içinde var olan hataların ayıklanması ve arama motorları tarafından sevilmesi için hangi alanlarda çalışma yapılması gerektiğini uzmanlara bildiren rapordur.

Sonuç itibari ile SEO analiz, sitenizin trafiğini nereden oluşturacağınızı, işlerinizi nasıl yürütüp büyütebileceğinizi, hangi anahtar kelimeler için sıralama yapmanız gerektiğini, rakiplerinizin kimler olduğunu, rakiplerinizin kendilerini nerede konumlandırdığını, hem sayfa içi hem de sayfa dışı SEO faktörlerinde nasıl performans gösterebileceğinizi ve herhangi bir teknik hatanız olup olmadığını sizlere bildirir.

SEO Analiz ne işe yarar?

SEO Analiz web sitelerin ve işletmelerin emin adımlarla büyümesi, güvenilir olduklarını kanıtlaması ve hedef kitleye daha çabuk ulaşılması için sitelerin hangi konularda iyileştirilmesi gerektiğini belirtir. Ayrıca;

 • Web sitenizin trafiğinin artmasına yardımcı olur.
 • Rakiplerinizin yaptığı hamleleri size iletir. Böylece hangi yönde ilerlemeniz gerektiği hakkında bilgi sahibi olursunuz.
 • Web sitenin tanıtımının yapılmasını sağlar. İşletmeler markalarını kolaylıkla tanıtır.
 • Sitenin açılış ve gezinme hızının artmasını sağlar.
 • Google gibi popüler arama motorlarının sevdiği bir site olmanız için size yol gösterir.
 • Teknik hataların ayıklanmasına destek olur.

SEO Analiz raporu yapılmayan sitelerin arama motorlarında üst sıralarda yer alması imkânsızdır. Alsalar da kısa süre içerisinde düşüş gösterirler. Çünkü Google sürekli güncelleme yapmaktadır. Bu nedenle SEO çalışmaları sadece bir defa değil sürekli yapılmalıdır. Bunun için uzman kişilerle çalışılmalıdır. Alanın iyi olmayan bir kişiye web site teslim edildiğinde siteye ciddi v geri dönüşü olmayan zararlar verebilir.

SEO Analiz nasıl yapılır?

SEO analiz, SEO uzmanları tarafından yapılmaktadır. Bunu yaparken birçok konu üzerinde yoğunlaşırlar ve kısa sürede yapılması mümkün olmayan bir iştir. Ayrıca düzenli olarak yapılmalıdır. SEO analiz yapılırken beş adım üzerin durulur. Bunlar; site dışı SEO analiz, site içi SEO analiz, teknik, uyumluluk ve performanstır.

Site dışı analiz, alınan backlinklerin kontrolü, sitenin internet ortamındaki konumu, durumu ve hızı gibi konularını içerir. Site içi analiz ise, sitenin içyapısındaki ihtiyaçların belirlenmesi ve eksiklerin giderilmesidir. Teknik bilgiler, kodlama, tasarım ve sitenin alt yapısı ile ilgilenmektir. Uyumluluk, sitenin hangi tarayıcıdan ya da bilgisayardan bakılırsa bakılsın sitenin muntazam bir şekilde açılması ve görüntülenmesi konusunda sıkıntı yaşamaması için önemlidir. Performans ise sitenin hızı ile alakalıdır. Hızlı bir şekilde açılmayan sitelerde kimse beklemek istemezler. Bu nedenle sitenin performansının iyi olması için hızlı açılması gerekir.

Etkili bir SEO analiz için SEO Tool yani SEO analiz araçlarından faydalanmak gerekmektedir. Dünyaca bilinen SEO analiz araçları şunlardır.

 1. Semruhsh
 2. Ahrefs
 3. Google Search Consol
 4. KW Finger
 5. Yandex Webmaster Tools
 6. MOZ
 7. Screaming Frog

SEO analiz Google sıralama yarışması kapsamında yarışmaya dahil olan kullanıcıların da aynı şekilde Sitelerini kontrollü olarak analiz ederek verimli bir sonuç elde etmelerini sağlamaları gerekmektedir. SEO analiz bir seo kampanyasının en önemli parçalarından biri olup, yapılacak olan SEO stratejilerini büyük ölçüde belirlemektedir.