Şili’deki Yangınlarda Ölü Sayısı Artıyor

featured

Valparaiso ve Vina del Mar’daki Yangınlarda Ölenlerin Sayısı 132’ye Çıktı

Şili Yasal Sağlık Servisi (SML) tarafından yapılan açıklamaya göre, Valparaiso ve Vina del Mar kentlerinde devam eden yangınlarda ölü sayısı artıyor. Şu ana kadar 132 kişi yangınlarda hayatını kaybetti. Yetkililer, yangınların “tamamen” kontrol altına alınabilmesi için havadan ve karadan müdahalelerin devam ettiğini belirtiyor.

89 Cesedin Kimlikleri Tespit Edildi ve 64 Ceset Ailelerine Teslim Edildi

SML, toplam 89 cesedin kimlik tespitinin tamamlandığını ve 64 cesedin ailelerine teslim edildiğini duyurdu. Yangınların etkisiyle Valparaiso ve Vina del Mar’da yaklaşık 15 bin ev kül olurken, 43 bin hektarlık bir alan da zarar gördü.

Valparaiso Valisi: Yangınlar Kasıtlı Çıkarıldı

Valparaiso Valisi Rodrigo Mundaca, düzenlediği basın toplantısında, orman yangınları sonucunda 43 bin hektar alanın kül olduğunu ve yaklaşık 15 bin evin yandığını belirterek, “Yangınların kasıtlı çıkarıldığından oldukça eminiz.” dedi. Yangınların nedeni hakkında yapılan soruşturma ise devam ediyor.

Şili Devlet Başkanı: Olağanüstü Hal İlan Edildi

Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, 3 Şubat’taki açıklamasında, olağanüstü hal (OHAL) ilan ettiklerini belirtmiş ve ülkenin orta ve güney kesimlerine tüm ekiplerin yangınlara müdahale etmek için yönlendirildiğini ifade etmişti. Yangınlar, Şili’nin birçok bölgesinde eşzamanlı olarak çıkmış ve kısa sürede yerleşim yerlerine sıçramıştı.