Site Audit Nedir ve Neden Önemlidir?

featured

 

Site Audit, bir web sitesinin sorunsuz çalışması ve performansını kontrol etmek için yapılan kusursuz son kullanıcı deneyimini hedefleyen çalışmalar bütünüdür. Arama motoru optimizasyonu yaparken düzeltilmesi gereken sorunları tespit etmek ve çözüm üretmeyi hedefler. Site Audit çalışması ile sitenizin; dizin, On Page SEO, Off Page SEO, Teknik SEO, kullanıcı deneyimi, içerik, performans hatalarını tespit edebilir ve sorunları çözmek için yol haritası oluşturabilirsiniz.

Site audit yazımızı detaylı incelemek ve sizin için hazırladığımız SEO kılavuzlarına göz atmak için Seoart.com sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Site Audit Çalışması Neden Önemlidir?

Arama motorları kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve optimize etmek adına güncellemeler yaparlar. Güncellemeler arama motoru optimizasyonu için bazı noktalarda değişiklik ve düzenleme yapılması gerekliliğini ortaya çıkarabilir. Sürekli değişen ve gelişen bu ekosisteme ayak uydurabilmek için rutin kontroller yapılması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Site Audit, tüm bu rutin kontrolleri kapsar ve SEO performansınızı canlı tutulması için web sitesi sağlık kontrolü gibi düşünülebilir.

Site Audit Çalışmasında Neler Optimize Edilmeli?

Mobil Uyumluluk: Mobil cihazlardan arama motoru kullanımı masaüstü kullanımını geçmiştir. Arama motorları için kullanıcıların mobil kullanımı artması sebebiyle mobil uyumluluk önem kazanmıştır. Google tarafından sunulan ‘’Mobil Uyumluluk Testi’’ ile web sitenizin mobil uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz. Fakat mobil uyumluluk kontrolu düzenli olarak takip edilmelidir.

Sayfa Hızı: Sayfa hızı uzun zamandır Google tarafından bir sıralama faktörüdür. Sayfa hızı kontrollerinizi de düzenli olarak yapmalı varsa sorunları tespit edip sorunlarla ilgili aksiyon almalısınız. Kullanıcı davranışları verilerine bakıldığında bir sayfa ne kadar yavaş yükleniyorsa sayfadan ayrılma oranın arttığı yönünde. Google ve SEO araçları ile kontrolleri sağlamalısınız ve düzenli takip etmelisiniz.

Backlink: Arama motorları tarafından kaliteli backlinkler sitenize güven sağlar. Bunu eve taşınırken kendinize kefil bularak güven sağlamaya çalışmak gibi düşünebilirsiniz. Ayrıca backlinkler güven sağladığı gibi sıralamayı iyileştirir, arama motoru botları tarafından taranabilir olmaya katkıda bulunur. Fakat geri bağlantıları da denetliyor olmalısınız. Hangi bağlantının olumlu hangisinin olumsuz etkide bulunacağını saptamak için denetlemeli ve takip etmelisiniz. Bunun için de birçok araç mevcuttur.

Site Güvenliği: Site güvenliği arama motorları tarafından ve kullanıcılar tarafından oldukça önemlidir. Ayrıca Google ve diğer arama motorları tarafından önemli bir sıralama faktörüdür. Site audit çalışması ile bu gibi sorunları tespit edip düzeltebilirsiniz.

Dahili Bağlantılar: Sitenizin içindeki diğer sayfalara vereceğiniz bağlantılar kullanıcı deneyimini artıracak ve arama motorları tarafından tanınmasını da kolaylaştıracaktır. Site audit çalışması yaparken gerekli araçlar ile sorunları tespit edip ve takip etmelisiniz.

Site denetimi yaparken karşılaşılabilecek sorunlar neler?

  1. Taranabilirlik sorunları
  2. Yönlendirme sorunları
  3. Site haritası sorunları
  4. HTTPS ile ilgili sorunlar
  5. Dahili bağlantı sorunları
  6. Sayfa içi SEO sorunları
  7. İşaretleme sorunları
  8. Performans sorunları

Site Denetimi ve daha fazlası için Seoart ile iletişime geçin!

Site Audit Nedir ve Neden Önemlidir? yazımızda site denetiminin öneminden ve nelerin optimize edilmesi gerektiği ile ilgili detaylı incelemelerde bulunduk. Tüm bunların yanında site denetiminde sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Site denetimi için düzenli sorun tespitinin, takip edilmesi gereken parametrelerin, ve kaliteli çözümler yapmanın önemi aşikar. Detaylı ve uzmanlık gerektiren Seo çalışmaları için seoart.com size danışmanlık verir ve bu süreçte sizi destekler.