Soğuk Alerjisi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

featured

Kış Aylarında Artan Cilt Hastalıkları

Soğuk kış ayları, cildi olumsuz yönde etkileyerek egzamadan sedefe pek çok cilt hastalığını tırmandırıyor. Bu hastalıkların bazıları basit kremlerle çözümlenirken, bazıları ise kronikleşerek uzun vadede tedavi edilmesi gereken durumlara dönüşebiliyor.

Soğuk Alerjisi ve Semptomları

Soğuk alerjisi, kış aylarında karşılaşılan cilt hastalıklarından biridir ve genellikle cildin direkt soğuğa maruz kalan bölgelerinde görülür. Kadın erkek fark etmeksizin her yaştan insanda görülebilen soğuk alerjisi kızarıklık, kaşıntı, şişlik gibi belirtilerle kendini gösterir.

Soğuk Alerjisi Tedavisi

Soğuk alerjisi için hekime başvurulduğunda ilk olarak sıcaklık testi yapılır ve hastanın hangi derece sıcaklıklardan etkilendiği belirlenir. Tedavide, hastanın uzak durması gereken durumlar önerilir ve antialerjik ilaçlar kullanılır. Korunmak içinse cildi rüzgardan ve soğuktan koruyacak giysilerin tercih edilmesi tavsiye edilir.

Risk Grubu ve Önlemler

Soğuk alerjisi genellikle kadınlarda daha sık görülür ve bazı hastalarda birkaç yıl sürebilir. Hastalığın seyrini tahmin etmek zordur ve bazı otoimmün hastalıklar, bağışıklık bozuklukları riski artırabilir. Solunum yollarında sorunlara yol açabilen soğuk alerjisi belirtileri fark edildiğinde ihmal edilmemeli ve mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.