Son Dakika! Pentagon’dan Kabil Havalimanı açıklaması: Türk askeri ile birlikte çalışıyoruz

Son Dakika! Pentagon'dan Kabil Havalimanı açıklaması: Türk askeri ile birlikte çalışıyoruz
Son Dakika! Pentagon'dan Kabil Havalimanı açıklaması: Türk askeri ile birlikte çalışıyoruz

Afganistan’da kısa sürede il merkezlerini ele geçiren Taliban, dün Kabil’e girdi. Örgütün, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın da kontrolünü almasının ardından Kabil’den kaçışlar başladı. Dün akşam ülkeden ayrılmak isteyen binlerce kişi Kabil’deki havalimanına akın etti.

UÇAKLAR DOLDU, ÜSTÜNE BİNDİLER

Uçakların kapasitelerinin de üstünde yolcu almasına rağmen, bazı Afganlar uçak üzerinde yolculuk yapacaklarını ifade ederek, uçakların tepesine çıktı. Hatta bölgeden uçağın üzerine çıkan Afganların kalkış sırasında düştüklerine dair haberler geldi.

PENTAGON’DAN TÜRK ASKERİ AÇIKLAMASI

Son olarak Pentagon da güvenliğinin sağlanmasında Türkiye’nin önemli konumda olduğu Kabil Havalimanı hakkında açıklama yaptı. Pentagon Sözcüsü Kirby tarafından yapılan açıklamada, “ABD, Türk askerleri ve uluslararası ortaklar, Kabil Havalimanı’nı kalabalıktan arındırmak için birlikte çalışıyor. Bunun ne kadar süreceğini bilmiyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

HAVA OPERASYONLARI YENİDEN BAŞLAYACAK

Öte yandan ABD askerleri tarafından 2 Afgan’ın öldürülmesi ve Kabil Havalimanı’nda yaşanan kaosun ardından hava operasyonlarını geçici olarak askıya alan ABD’li yetkililerin, olayların kontrol altına alınmasının ardından hava operasyonlarına yeniden başlayacağı bildirildi.

ABD ASKERLERİ HAVALİMANINDA İKİ KİŞİYİ VURDU

ABD askerlerinin, silahlı olduğu belirtilen iki Afgan’ı vurarak öldürmesi ve havalimanında çıkan kaosun ardından ABD’li yetkililerin tüm hava operasyonlarını geçici olarak durdurduğunu kaydeden yetkili, söz konusu kişilerin Taliban üyesi olup olmadığının ise bilinmediğini vurguladı.

TALİBAN’IN ÜLKEYE HAKİM OLMA SÜRECİ

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020’de varılan barış anlaşması çerçevesinde, bu yıl uluslararası güçlerin Afganistan’dan geri çekilme süreci başladı.

Anlaşma, yabancı güçlere saldırılmamasını öngörürken Taliban’ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair hüküm getirmedi.

Afgan hükümetiyle Doha’daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı şekilde, hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan’da birçok ilçeye, son bir ayda da vilayet merkezlerine hızla hakim oldu.

Başkent Kabil çevresini kuşatan Taliban, 15 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk etmesinin ardından kenti çatışmasız şekilde kontrolüne aldı.

Son Dakika! Pentagon'dan Kabil Havalimanı açıklaması: Türk askeri ile birlikte çalışıyoruz