SpaceX ve Starlab, Alçak Dünya Yörüngesinde Sürekli İnsan Varlığı Oluşturmak İçin İşbirliği Yapacak

featured

Starlab, ISS’nin Yerini Almayı Hedefliyor

Starlab Space, NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonunu (ISS) hizmet dışı bırakmayı planladığı 2030 yılından önce ISS’nin yerini almayı hedeflediğini duyurdu. Voyager Space ve Airbus’ın Starlab girişimini duyurmasının ardından, şirketler SpaceX’in desteğiyle önemli bir adım atmayı umuyor.

SpaceX, Starship ile Starlab’ı Yörüngeye Taşıyacak

Starlab, alçak Dünya yörüngesinde sürekli insan varlığı sağlamak için uzay ajansları, araştırmacılar ve şirketlerden oluşan küresel bir müşteri tabanı sağlamayı hedefliyor. Bunun için ise şirket, SpaceX’in devasa Starship fırlatma platformunu kullanacak. Starship’in büyük boyutu sayesinde, Starlab’ı tek parça halinde yörüngeye taşıyabilecek güce sahip olduğu düşünülüyor.

Önemli Engeller

Starlab’ın başlatılması önemli engellerle karşı karşıya olsa da, SpaceX ve Starlab ekibi umutlu. SpaceX, mega fırlatma platformunun uygulanabilirliğini henüz kanıtlayamamış olsa da, planlarını sürdürüyor. Starship’in aynı zamanda NASA’nın Ay yüzeyine geri dönme çabalarında da rol oynaması planlanıyor. Şu anda SpaceX, Starlab’ın tek fırlatma çözümünün sadece mümkün olanı göstermekle kalmayıp aynı zamanda ticari uzay sektörünün geleceğini de gösterdiğini belirtiyor.