Sql Server Ne Demektir? Ne İşe Yarar?

Sql server ilk olarak Microsoft ve sybase tarafından 1989 da yayınlanan bir sürümüdür. Microsoft tarafından geliştirilmiştir.

featured

Sql server ilk olarak Microsoft ve sybase tarafından 1989 da yayınlanan bir sürümüdür. Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Veri tabanı yönetim sistemi olan bu sistemi ilk olarak mysql ve oracle veri tabanı ile rekabet için tasarlamış olsalar da sonradan geliştirilmiştir. Ancak sybase ile Microsoft ortaklığı 1990 da son bulduğu için tüm haklar sadece Microsoft a kalmıştır. Microsoft 2000, 2005, 2008, 2012, 2014, 2016 ve 2017 olmak üzere sürümlerini yayınlamıştır.

Sql Server Dili

Sql Server standart sql dili olmakta olan ansısql’yi desteklemekte olup bununla birlikte de sql server kendi sql dili olmakta olan T-sql ile birlikte gelmektedir.  Sql server raporlama hakkında Cap Teknoloji sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Tsql yani transact- sql olarak da bilinen bu dil bir Microsoft mülkiyet dili olmaktadır.  Değişken bildirme, saklı yordam gibi istisnaları ele alınması gibi özellikleri barınmaktadır. Sql Server managament studio sql Server sürümü için bir arayüz araci olmakla beraber hem 32 bit desteklemek ile birlikte hem de 64 bit ortamlarını desteklemektedir.

Sql Server Önemi

Tek bir makinede farklı server sürümlerine sahip olabilmek için her kurulum diğer kurulumlardan bağımsız olarak çalışmaktadır. Yani bir makineye farklı bir aksiyonların kurulumu için SQL server kurulumu önemlidir. Maliyet düşürmeye yardımcı olur geliştirme üretim ve test ortamlarının ayrı ayrı bakımı için gereklidir geçici veri tabanı sorunlarını azaltmak için önemli bir sürümdür aynı zamanda güvenlik ayrıcalıklarını ayırmak için en hassas hizmeti çalıştıran örneği korumaya odaklanabilirsiniz. Ayrıca sql server raporlama ile ilgili tüm merak ettiklerinizi Cap Teknoloji sitesinden öğrenebilirsiniz.

Kaynak: https://capteknoloji.com/microsoft-sql-server-raporlama-servisi/