Statik Elektrik Yükleyiciler Nelerdir?

Statik elektrik yükleyici ürünler statik elektriğin tehlikeli olabileceği alanlarda önlem almaya yarayan cihazlardır.

featured

Statik elektrik yükleyici ürünler statik elektriğin tehlikeli olabileceği alanlarda önlem almaya yarayan cihazlardır. Bu kapsamda; statik elektrik yükleyici olarak en çok tercih edilen şeylerden biri de statik barlardır. Malzemelerin üzerinde biriken statik elektrik bu sayede atılır ve tehlikeli bir durum oluşması engellenir. Maddeler birbiriyle temas ederken, temaslı olan yüzeyler arasında elektrik yükleri transferi olur. Yüzeyler birbirinden ayrıldığı zaman ise aralarındaki mesafe ortadan kalkar ve iki maddenin arasına hava girişi olur.

Maddelerin birinde negatif yük ağırlığı, diğerinde ise pozitif yük ağırlığı oluştuğu için meydana gelen elektrik yükü dengesizliği, yalıtkan alan etrafında ark oluşturarak denge sağlar. Oluşan arkta kıvılcımlar görülür. Ayrıca statik elektrik yükleyici ile hava olmadan, iki yüzey birbirine kolay bir şekilde yapışır. Endüstriyel sektörde çok önemli bir yere sahiptir.  Kontel sitesinden hizmet alabilirsiniz.

Statik Elektrik Yükleyici Ne İşe Yarar?

Yüksek voltaj da üretilen statik elektrik yükleyici çubuk ya da bar üzerinde bulunan iğnelerin üzerinden yapılan yükleme sayesinde karşısındaki etiketi statik şekilde yükler. Bu yüklemenin sonucunda etiket kalıp yüzeyin alanına geçici şekilde yapışır. Bu geçici yapışma sayesinde kalıp içi prosesi kolay bir şekilde yapılır. Yüklemenin başarılı bir sonuç vermesi için,  için kalıbın topraklanması mutlaka önemlidir. Bunun sebebi, elektrostatik yüklemelerin sadece akımın toprağa ulaşacak şekilde yapıldığı zaman, başarı getirir. Daha detaylı bilgi için, Kontel sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Kaynak: https://kontel.org/urun-kategori/statik-elektrik-yukleyici-cihaz/