Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Genel Af Şartlarını Açıkladı

featured

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkeden kaçanlar için genel af ilan etti. Bu karar, iç savaş nedeniyle ülkeyi terk edenlerin dönüşünü kolaylaştırmayı amaçlıyor. Ancak iç savaşta silaha sarılanlar bu af kapsamına girmeyecek.

Resmi Suriye haber ajansı SANA’ya göre, Esad, 16 Kasım 2023 tarihinden önce işlenen suçları kapsayan genel afı içeren bir kararnameyi imzaladı. Bu kararnameye göre idam cezaları ömür boyu hapse çevrilecek, savaş nedeniyle ülkeyi terk edenler de bu af hükümlerinden yararlanabilecek. Ancak iç savaşta silaha sarılanlar genel afın dışında tutulacaklar.

Bu genel af, 16 Kasım 2023 tarihinden önce işlenen suçları kapsamaktadır.

Bu gelişme, Türkiye’de bulunan Suriyeli mültecileri de etkileyebilir. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Türk vatandaşı olan Suriyelilerin sayısının 238 bine yaklaştığını açıklamıştı. Yerlikaya ayrıca, Türk vatandaşlığına geçen Suriyelilerin sayısının 237 bin 995 olduğunu, 18 yaşını dolduran Suriyelilerin sayısının ise 156 bin 987 olduğunu belirtmişti. Türkiye’deki Suriyelilerin büyük bir kısmı geçici koruma altında bulunuyor ve bu genel afın etkileri bu nüfusu da etkileyebilir.