Suudi Arabistan ve BAE BMGK Kararını Memnuniyetle Karşıladı

featured

Suudi Arabistan’ın Açıklaması

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Sudan’da alınan BM Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladığını belirtti. Tüm Sudanlı tarafların karara uyması ve halkın güvenliğini koruması bekleniyor.

BAE’nin Açıklaması

BAE Dışişleri Bakanlığı da Sudan’daki gelişmeleri olumlu karşılayarak BMGK’nin aldığı karara destek verdi. Kararın Sudan’da krizi sona erdireceği ve insani yardımın ulaşmasını kolaylaştıracağı vurgulandı.

Katar’ın Açıklaması

Katar Dışişleri Bakanlığı, BMGK kararının Sudan’da barışçıl bir çözüm için önemli bir adım olduğunu belirtti. Sudan’daki insani krize çözüm bulunması için taraflar arasında diyalogun önemine vurgu yapıldı.

Ürdün’ün Açıklaması

Ürdün Dışişleri Bakanlığı, BMGK kararını olumlu karşılayarak Sudan’da savaşın durdurulması için bir başlangıç olarak gördüğünü açıkladı. Ateşkesin ulusal çıkarları önceleyen kapsamlı bir diyalog için fırsat olduğu vurgulandı.

Yemen’in Açıklaması

Yemen Dışişleri Bakanlığı da Sudan’da yaşanan krizin sona erdirilmesi ve barışa ulaşılması için uluslararası çabaların güçlenmesi gerektiğini belirtti. Sudan halkına insani yardımın sağlanması çağrısında bulundu.