TALHA ASLAN: SOSYAL MEDYA VİRALİ NEDİR?

Sosyal Medya Virali Nedir? Sanal dünyanın dilimize kattığı yeni kavramlardan biri olan viral ne anlama geliyor? Sosyal medyada daha çok reklam ve tanıtım faaliyetleri ile birlikte adı geçen viral kelimesini Talha Aslan’ a sorduk.

featured

Sosyal Medya Virali Nedir? Sanal dünyanın dilimize kattığı yeni kavramlardan biri olan viral ne anlama geliyor? Sosyal medyada daha çok reklam ve tanıtım faaliyetleri ile birlikte adı geçen viral kelimesini Talha Aslan’ a sorduk.

Viral Ne Demektir?

Viral genellikle tıp dünyasında adını duyduğumuz, virüslerin yayılmasını ifade eden bir kavramdır. Dijital dünyada virüsler gibi hızla yayılan ve milyonlarca kişiye ulaşan içerikleri tanımlamak için bu kelime sıklıkla kullanılır. Tıbbi anlamı her ne kadar olumsuz olursa olsun, viral kelimesi dijital dünyada çok daha farklı bir şekilde kullanılmaktadır.

Son yıllardaki salgın sorunlarında gördüğümüz üzere virüsler, belirli bir hızda ve oranda değil, insanların ön göremediği bir hızda çoğalır ve yayılır. Bu anlamıyla da viral kavramı, dijital dünyada yayılım oranı ve hızı değişebilen bir olguyu ifade etmeyi kolaylaştırmaktadır.

Sosyal Medya Virali Nedir?

Yukarıda tanımını verdiğimiz üzere, viral kelimesi kendiliğinden gerçekleşen, ön görülemez bir yayılımı ifade etmektedir. Sosyal medyada da bunun binlerce örneği bulunmaktadır. Herhangi bir içerik oldukça kısa sürede popüler hale gelebilir ve kısa sürede milyonlarca insana ulaşabilir. Ancak bazı viral içerikler tesadüfi olarak değil, tanıtım veya reklam amacıyla oluşturulur ve yaygınlaşması beklenir.

Sosyal Medyada Viral Nasıl Olunur?

Viral içerik hazırlamak veya pazarlama amaçlı kullanmak için bilindik reklam çalışmalarından farkı bir strateji belirlemeniz gerekir. İzlediğimiz ve duyduğumuz reklamlarda bir markanın insanlara sağlayacağı faydalar ifade edilir veya ürünle ilişkilendirilmiş materyaller markanın cazibesini arttıır.

Viral reklam ise ürün veya markadan çok, normalde reklamı taşıyan araç olan içeriğe odaklanır. Bu nedenle, hızlı bir şekilde yayılıp, paylaşılmasını sağlamaya yönelik olarak, içerik amacı dışında gibi gösterilerek hazırlanabilir. Farklı, ses getirici, mizahi ve şaşırtıcı öğeler bu içeriğe dahil edilebilir.

Viral paylaşımların kendine özgü bir dili ve mesajı vardır. Hedeflenen şeyse, mesajı ve üslubu ön plana çıkararak, dikkat çeken içeriklerle markanın bir arada hatırlanmasını sağlamaktır. Bu nedenle görsellik ön plandadır. İçeriğin yayılması için çok fazla çalışma yapmaya gerek yoktur.

Sosyal medya kullanıcıları böyle içerikleri kendi istekleri ile paylaşır. Aslında reklamın hedef kitlesi ile yayılmasını sağlayan kişiler aynı sayılır. İçeriğin kolay tüketilmesi de işin bir başka boyutudur. Bu yüzden viral içerikler daha çok video olarak hazırlanır ve sosyal medyada paylaşıma açılır.

Diğer Yönleri İle Viral Kavramı

Sosyal medya virali nedir, sorusuna ve merak edilenlere yanıt vermeye çalıştım. Reklam ve tanıtım amacı dışında viral kavramının video/müzik platformlarında da kullanıldığını hatırlatmak istiyorum. Trend olan ve listelenen bu tür içerikler de viral olarak tanımlanmaktadır. Sormak istediklerinizi ve görüşlerinizi bana ulaşıp sorabilirsiniz.