Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Tarım Sektörünün Geleceğini Değerlendirdi

featured

Üretim Planlaması ve Sözleşmeli Tarım Düzenlemeleri

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, tarım sektöründe bu yıl yaşanan gelişmeler ve 2024 yılı beklentilerine ilişkin değerlendirmede bulundu. Yumaklı, üretim planlaması için önemli adımlar attıklarını ve sözleşmeli tarım düzenlemelerini gerçekleştirdiklerini belirtti. Ayrıca, çiftçi kayıt sisteminde yapılan değişikliklerle üretimin sisteme kaydedilebileceğini ifade etti.

Tarımsal Destekler ve Orman Yangınları

Tarım sektörüne yönelik yapılan desteklerin bu yıl sonuna kadar 64 milyar liraya ulaşacağını aktaran Yumaklı, orman yangınlarına müdahale konusunda da başarılı olduklarını dile getirdi. Yumaklı, gelecek yıl yapılacak çalışmalara ilişkin sektörden uzmanların katıldığı bir çalıştay düzenlediğini belirtti.

Deprem Bölgesine Yapılan Çalışmalar

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgede yaşanan ihtiyaçları karşılamak için çalışmalara başladıklarının altını çizen Yumaklı, bölgeye 16 bin ton yem temin edildiğini ve hayvanların bakımı için çadırlar sağlandığını belirtti. Ayrıca, mazot ve gübre desteği ile hayvan kaybı yaşayanlara hayvan teslimatı yapıldığını ifade etti. Bitkisel üretimde de çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Gelecek Planları ve Hayvansal Üretim

Yumaklı, 2024 yılında üretim planlamasını hayata geçirmeyi hedeflediklerini belirterek, hububat ve yağlı tohumlar grubunun ana unsurlar olacağını söyledi. Ayrıca, tarımsal desteklerin yönlendirici olması gerektiğinin altını çizen Yumaklı, gelecek yıl üreticilere yaklaşık 91 milyar liralık destek sağlanacağını ifade etti. Hayvansal üretimde ise verimlilik ve kaliteye odaklandıklarını vurguladı.

Hayvancılık ve Hastalıklarla Mücadele

Yumaklı, hayvancılıkta şap hastalığının getirdiği zararlara dikkat çekerek, aşılamaların devam ettiğini belirtti. Hayvan hareketlerinin kontrolü için Hayvan Hareketleri Kontrol Merkezi kurduklarını ifade eden Yumaklı, bu merkezlerin sayısını artıracaklarını bildirdi. Ayrıca, büyükbaş ve küçükbaş hayvanda küpe uygulamasıyla ilgili çalışmalar yaptıklarını ve yeni bir uygulama ile kayıtlılık ve hayvan hareketleriyle ilgili sorunları çözeceklerini söyledi.