Tayland’da Yapay Zeka Psikolojik Durum Tespitinde Kullanılıyor

featured

Tayland’da Yapay Zeka Psikolojik Durumları Değerlendiriyor

Bangkok Post gazetesinin haberine göre, Tayland Ulusal Sağlık Güvenliği Ofisi’nin (NHSO) başlattığı “AI DMIND” adlı yapay zeka teknolojisi, hastaların psikolojik durumunu değerlendirmede kolaylık sağlıyor.

Yapay Zeka Teknolojisi İle Depresyon Belirtileri Tespit Ediliyor

Tayland Sağlık Bakanlığı’nın Ruh Sağlığı Birimi ve Bangkok Chulalongkorn Üniversitesi Sağlık ve Mühendislik fakülteleri tarafından geliştirilen yapay zeka teknolojisi, hastaların ses kayıtlarını analiz ederek “depresyon belirtileri ve intihar düşüncesine yatkınlık” gibi durumları tespit edebiliyor.

Teknoloji Geçer Not Alarak Hasta Tedavisine Katkı Sağlıyor

“AI DMIND” teknolojisinin deneme aşamasında Tayland’daki uzman psikiyatristler tarafından değerlendirildiği ve teşhis doğruluğunda “geçer not” aldığı belirtiliyor. NHSO bünyesinde uygulanan bu yapay zeka teknolojisinin geniş hasta kitlesine daha hızlı erişim sağlayarak tedavi süreçlerine katkıda bulunduğu vurgulanmıştır.

Tayland’da Psikolojik Rahatsızlıklarda Artış Gözlemleniyor

Chulalongkorn Üniversitesi Sağlık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nijasri Charnnarong, yaptığı açıklamada, son yıllarda Tayland’da psikolojik rahatsızlıklarda artış olduğunu belirterek, geçen yıl sadece 15 yaş üzerindeki yaklaşık 1,5 milyon kişinin teşhis edildiğini ve bu kişilerin sadece üçte birinin uygun tedaviye başladığını ifade etmiştir.