TCMB Açıkladı: Finansal Hizmetler Güven Endeksi Aralık Ayında Arttı

featured

Anket Sonuçlarına Göre Endeks 0,6 Puan Arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından aralık ayına ilişkin Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi açıklandı. 142 finansal sektör kuruluşunun yanıtlarının toplulaştırılmasıyla elde edilen anket sonuçlarına göre, endeks, aralıkta bir önceki aya göre 0,6 puan artarak 161,4 seviyesinde gerçekleşti.

İş Durumu ve Hizmet Talebi Değerlendirildi

Anket sonuçlarına göre, son 3 aydaki iş durumu Finansal Hizmetler Güven Endeksini olumsuz etkilerken, son 3 aydaki hizmetlere olan talep ve gelecek üç aydaki talep beklentisi ise artış gösterdi. İş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler zayıflarken, hizmet talebinde ise artış olduğu ve gelecek 3 ayda da artış olacağı beklentileri güçlendi.

İstihdamda Güçlü Seyir Bekleniyor

Anket sonuçlarına göre, son 3 ayda istihdam azalışı bildirenlerin sayısı azaldı ve gelecek 3 ayda istihdamda artış bekleyenlerin sayısı arttı. Bu durum, istihdama ilişkin güvenin arttığını gösteriyor.

Alt Sektörler Değerlendirildi

Aralık ayında, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre “Finans ve Sigorta Faaliyetleri” sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildi. “64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)” ve “65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)“ sektörlerinde bir önceki aya göre sırasıyla 0,1 ve 14,3 puanlık artış görülürken, “66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler” sektöründe ise bir önceki aya göre 32,8 puanlık azalış yaşandı.