TCMB, EFT/FAST İşlemlerinde Fazla Ücret Uygulamasını Kaldırdı

featured

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bankaların EFT/FAST işlemleri için geçerli olan fazla ücret uygulamasına son veriyor. TCMB tarafından yayımlanan resmi duyuruyla, 1 Aralık 2023 tarihinden itibaren bütün EFT/FAST işlemlerinde azami ücret tarifesi aynı şekilde uygulanacak.

Daha önce, hafta içi saat 16.00’dan sonra ve hafta sonu gerçekleştirilen EFT/FAST işlemlerinde bankalar, azami EFT/FAST tarifelerinin yüzde 50 fazlası betosfer kadar ücret talep edebiliyorlardı. Ancak yeni düzenlemelerle birlikte, saat veya gün farkı gözetmeksizin bütün EFT/FAST işlemlerinde aynı ücret tarifesi geçerli olacak.

Bu önemli değişiklik, TCMB’nin Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usül ve Esaslar Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ve Bankalarca betosfer giriş Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile resmi olarak duyuruldu.

Bu adım, EFT/FAST işlemlerini kullanan tüm bireyler ve işletmeler için olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir. TCMB, bu düzenleme ile finansal işlemlerde adil bir ücretlendirme sağlamayı ve tüketicileri korumayı amaçlıyor.