Tek Taş Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

featured

Tek taş yüzük satın almak isteyenlerin sayısı bir hayli fazla! Evlilik teklifi yapmaya hazırlanan erkekler; iyi bir tek taş yüzük arayışına giriyorlar. Bu noktada, tek taş yüzüğün genellikle pırlanta olduğunu ifade etmek gerekir. Her ne kadar farklı taşlar barındıran yüzüklere rastlansa da pırlanta yüzükler birçok kişinin favorisi olmayı başarmıştır.

Takdir edersiniz ki, takı sektörünün gelişmesiyle beraber ortaya farklı sorunlar çıktı. Bilhassa bu işi yaptığını iddia eden ancak kalitesiz ürünleri tüketicilere sunmaktan başka bir özelliği olmayan kuruluşlara rastlamak mümkün! Bu noktada, tek taş kalitesi her zamankinden daha önemli hale geliyor.

Pırlanta Kalitesini Belirleyen Detaylar Nelerdir?

Her elmas benzersizdir. Fakat, tüm elmasların benzer bir şekilde oluşması söz konusu değildir. Elmaslar; renk, şekil, boyut gibi etmenler doğrultusunda farklı özelliklere sahip olabilir. Aralarında en değerli olanı parlak elmastır. Ayrıca, elmasın eşsiz oluşu ve bünyesinde her birisi özgün detaylar barındırması; son derece önemlidir. Bu durum; elmasın değerini ve doğal olarak fiyatını da arttırır.

Tek taş kalitesi hakkında bilgi almak isteyenler için önem taşıyan birtakım hususlar mevcuttur. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi tek taş yüzüklerin pırlanta olması söz konusudur. Pırlanta ürün satın alırken bazı hususlara önem verilmelidir. Bilhassa müşterilerine pırlanta sertifikası ile hizmet veren bir kurum tercih edilmelidir. Bu sayede, ürünün gerçek pırlanta olduğu anlaşılır. İnsanların akıllarında herhangi bir güvenlik endişesi oluşmaz.

Pırlanta kalitesini etkileyen faktörler 4C kuralı olarak tanımlanır. Bu kural içerisinde berraklık, kesim, karat ve renk yer alır. Bir başka deyişle, pırlanta takı ve aksesuarların değeri bu kriterlere göre belirlenir. Ayrıca, fiyatların da söz konusu kriterler doğrultusunda şekillendiğini söylemek gerekir.

Pırlanta İçin Önemli Olan Unsurlar Nelerdir?

Berraklık; pırlanta için zannedilenden çok daha büyük önem taşır. Takdir edersiniz ki, doğada sayıca az olan şeylerin daha değerli olması söz konusudur. Bu noktada, pırlanta tek taş yüzüğün üzerindeki lekelerin azlığı; ürünün berraklık açısından sorunsuz olduğunu ispat eder. Birçok pırlanta tek taş yüzük üzerinde çok sayıda leke veya çizik yer alabilir. Bunların gözle görülmesi bir hayli zordur. Ancak, yine de bu tür lekelerin pırlantaların değerini düşürdüğünü söylemek gerekir. Üzerinde çok az leke bulunan bir pırlanta ise tahmin edebileceğiniz gibi son derece değerlidir.

Tek taş kalitesini belirleyen etmenlerden bir diğeri de renk! Pırlanta renkleri üzerinde belirgin farklar yoktur. Ancak, yine de bilhassa renksiz pırlantaların nadir bulunduklarını ve son derece değerli olduklarını söylemek gerekir. Ayrıca, açık sarı ve kahverengi tonlarındaki tek taş pırlanta yüzükler de tercih sebebidir.

Karat ağırlığı; tek taş pırlanta fiyatlarına doğrudan etki eder. Son olarak, kesimi usta eller tarafından gerçekleştirilen bir pırlanta yüzüğün de son derece değerli olduğunu söylemek gerekir.