TFF, VAR Destekleyicisi Uygulamasını Kullanmaya Başlıyor

featured

Trendyol Süper Lig ve Diğer Organizasyonlarda Uygulanacak

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), VAR Support (VAR Destekleyicisi) uygulamasına geçileceğini duyurdu. Bu uygulamanın Trendyol Süper Lig’de 28. haftadan itibaren sezon sonuna kadar toplam 4 maçta, ayrıca Turkcell Süper Kupa ile Ziraat Türkiye Kupası finallerinde gelecek sezon hazırlığı kapsamında da perabet kullanılacağı açıklandı.

VAR Destekleyicisi Sistemi Nasıl İşleyecek?

Federasyonun açıklamasında, “Müsabaka esnasında UEFA Şampiyonlar Ligi ile UEFA Avrupa Ligi Finali’nde ve 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda da uygulanan VAR hakeminin yanında, ikinci bir VAR hakemi VAR Destekleyicisi sistemi kullanılacaktır. VAR hakemlerinin gerisinde ikinci bir VAR hakeminin görev perabet giriş yapacağı sistemde nihai karar yine VAR hakemine ait olup, VAR Destekleyicisi sadece ekran takibi ile en iyi açıyı bulma ve kriterlerin teyidi konusunda yardımcı olacaktır” ifadelerine yer verildi.

İlk Uygulama Maçları Belli Oldu

Trendyol Süper Lig’de bu sezon VAR Destekleyicisi sistemi ilk olarak 3 Mart perabet twitter Pazar günü oynanacak Beşiktaş-Galatasaray derbisinde kullanılacak. Ayrıca, 30. haftadaki Trabzonspor-Fenerbahçe, 34. haftadaki Fenerbahçe-Beşiktaş ve 37. haftadaki Galatasaray-Fenerbahçe maçlarında da VAR Destekleyicisi sistemi uygulanacak.