TikTok E-Ticaret Bağlantılarını Yasaklamayı Planlıyor

featured

 

 

TikTok’un, kullanıcıları kendi TikTok Mağazasına yönlendirmek amacıyla Amazon gibi dış e-ticaret platformlarına bağlantıları yasaklamayı planladığı bildiriliyor. Bu hamle, şirketin satışları artırmasının ve kullanıcıları doğrudan uygulama üzerinden alışveriş yapmaya teşvik etmesinin bir yolu olarak görülüyor. Yasak, içerik oluşturucuların Amazon vitrinlerinde bulunan öğeleri tanıtmasını ve bu satışlardan komisyon kazanmasını engelleyecektir.

Rapor ayrıca TikTok Shop’un bu yıl ABD’de 500 milyon dolardan fazla zarar edeceğinin tahmin edildiğini ortaya koyuyor. Bu kayıp, şirketin işe alma, bir teslimat ağı oluşturma ve indirim ve ücretsiz gönderim sunmak için tüccarları sübvanse etme yatırımına bağlanıyor.

Yasağın ne zaman uygulanacağı belli olmasa da, yürürlüğe girdikten sonra TikTok kullanıcıları yalnızca TikTok Shop aracılığıyla içerik oluşturucular tarafından tanıtılan ürünleri satın alabilecek. Şu anda ABD’deki tüketiciler TikTok Shop’ta günde yaklaşık 3 milyon ila 4 milyon dolar harcıyor, ancak şirket bu rakamın yıl sonuna kadar 10 milyon doları aşmasını bekliyor.

TikTok’un ana şirketi ByteDance, geçen yıl 200 milyar doların üzerinde bir ticari hacme sahip olan Douyin’e benzer uluslararası bir çevrimiçi alışveriş işi yaratmayı hedefliyor. Şirket, TikTok’un ABD pazarından 40 milyar ila 60 milyar dolar gelir hedefiyle 2028 yılına kadar benzer seviyelere ulaşabileceğini umuyor.

TikTok Shop’a ek olarak şirket, ürünlerin bir ByteDance yan kuruluşu tarafından satıldığı ve gönderildiği “Trendy Beat” adlı yeni bir uygulama içi alışveriş bölümünü de test ediyor. Bu özellik şu anda İngiltere’de test ediliyor ve ABD’de de tanıtılması bekleniyor.

TikTok’un e-ticaret çabaları, kullanıcıların alışveriş alışkanlıkları üzerinde şimdiden önemli bir etki yarattı ve “TikTok bana bunu aldırdı” ifadesi popüler hale geldi. TikTok, TikTok Shop’u güçlendirmeye devam ederken, şirket, TikTok Shop’un kullanılabilirliği ile artık gerekli olmadıkları için Shopify vitrinlerini 12 Eylül’de kapatmayı planlıyor.

Link: https://newslinker.co/tiktok-plans-to-ban-outside-e-commerce-links-according-to-report/