Tokyo’da sonra hedefler Paris

Atletizm Başkanı Fatih Çintimar, 2024 Paris Olimpiyatları’nda Türk sporcularından bahsedileceğini ifade etti. Başkan, Anadolu Ajansı çalışanına verdiği röportajda, Türkiye çapında çocukların atletizme yönlendirmek istediklerini söyleyerek son zamanlarda bunu için çok fazla faaliyete başlanıldığı bilgisini verdi.

Yapılan faaliyetleri arttırarak yeni gençler bulduklarını söyleyen Başkan, “Tokyo Olimpiyatları ile Dünya 20 Yaş Altı Şampiyonası’nda elde ettiğimiz başarılarla, doğru yolda olduğumuzu, çocuklarımıza verilen her türlü desteğin madalya, başarı ve final olarak döndüğünü gördük.” diye söyledi. Sözlerine bu spor dalında son zamanlarda ciddi yükselişler yaşandığını belirten Başkan: “Kulüplerimizin çok ciddi desteği var. Bütün kulüplerimize teşekkür ediyorum. Çok fazla yarış yaptıkça sporcu sayısı da artmaya başladı. Bu sene salgına rağmen yaptığımız yarışlarda yaklaşık 40 bine yakın çocuğumuz kış ve yaz sezonunda yarışmış oldu. Bu çok büyük bir başarı. 10 sene önce Türkiye’de 26 tane yol koşusu varken, bugün 150’nin üzerinde yol koşusu var. Bunların hepsi çocuklarımızın sayısını arttırıyor. Şu an 250 binin üzerine sporcumuz mevcut. Bu sayı her geçen gün daha da artıyor.” dedi.

Ayrıca bu dalda yabancı oyuncuların olamayacağını belirten Başkan, “9 ay önce atletizmdeki gelişme ivmesini, rekorları, dereceleri ve pozisyonları gördüğümüz için, bundan sonra kulüplerimizin yurt dışından yabancı sporcu yarıştırmasına izin vermeyeceğiz. Kulüplerimizle genel bir karar alıp, bundan sonra kendi çocuklarımızla yarışıyoruz. Yarışların son derece keyifli geçtiğini, bundan sonra daha da güzel olacağını görüyoruz. Bu da bizi son derece mutlu ediyor.” diyerek gençleri bu spor dalına daha da çekecek sözler söyledi. Bundan sonraki 2024 Paris Olimpiyatları’n da herkesin milli sporcularımızdan bahsedeceğini de sözlerine ekleyen Başkan, “Türk atletizminin madalyaları konuşulacak. Tokyo’dan döndüğümüzde, teknik ve idari kurullarımızla bir çalışma başlattık. Bu çalışmayı, Süper Lig ile birlikte değerlendirmeye alacağız. İlk olarak antrenör eğitimi ve olimpik kadroda olan bütün sporcularımızla İzmir’de bir toplantı yapacağız. Gelecek 3 yıllık periyodu, özel ekiplerle birlikte gün gün hazırlamalarını sağlayacağız. Paris 2024’e kadar bütün sporcularımızın nasıl antrenman yapacağı, hangi hafta tedavi ve kontroller için doktora gideceğinin planlamasını tamamladık. Bir tanıtımla olimpiyatlar için yol haritamızı açıklayacağız.” demiştir.