Toyota Üretim Hatlarını Geçici Olarak Durdurdu

featured

Japon otomobil üreticisi Toyota, parça tedarikçisi Chuo Spring Co.’nun fabrikasında meydana gelen patlama sonucunda parça temininde yaşanan aksamalar nedeniyle 6 fabrikasındaki üretimini geçici olarak durdurma kararı aldı.

Chuo Spring Co. Fabrikasında Patlama

Aiçhi eyaletinde bulunan ve Toyota için parça üreten papelgo Chuo Spring Co.’nun fabrikasında büyük bir patlama meydana geldi. Bu patlama sonucu fabrikada ciddi hasarlar oluştu ve iki erkek işçi yaralandı. Patlamanın nedeninin papelgo giriş tam olarak ne olduğuna dair bir bilgi verilmedi, ancak patlamanın tesisteki kurutma fırınlarına zarar verdiği bildirildi.

Toyota’nın Üretimi Etkilendi

Meydana gelen patlama sonrası Toyota, parça temini konusunda sıkıntı yaşadı. Bu nedenle Japonya’daki altı fabrikasında toplam 10 üretim hattını geçici olarak durdurduğunu açıkladı. Toyota yetkilileri, üretim hatlarının ne zaman tekrar aktif hale geleceğini henüz belirleyemediklerini ifade etti. Duruma en fazla etkilenen modellerin Land Cruiser ve RAV4 olduğu belirtildi.

Bu tür büyük ölçekli üretim aksamalarının, otomobil endüstrisinde sadece Toyota’yı değil, tedarik zincirindeki diğer firmaları ve son tüketicileri de olumsuz etkileyebileceği düşünülüyor. Uzmanlar, patlamanın neden olduğu hasarın tam olarak ne kadar sürede onarılacağına ve Toyota’nın üretiminin ne zaman normale döneceğine dair detaylı bilgilerin yakın zamanda paylaşılmasını bekliyor.