Trabzonspor’un Efsane İsmi Özkan Sümer Hayatını Kaybetti

featured

Trabzonspor’da Kaptanlık Yapan Özkan Sümer

Trabzonspor’un efsane isimlerinden olan Özkan Sümer, 22 Aralık 2020 tarihinde kanser tedavisi gördüğü Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi’nde hayatını kaybetti. 20 Kasım 1940’ta Trabzon’un Maçka ilçesinde doğan Sümer, futbol kariyerine İdmanocağı’nda başladı ve Zonguldak Kömürspor’dan sonra Trabzonspor’a transfer oldu. Bordo-mavili takımda 3 yıl futbol oynayarak takım kaptanlığı yaptı.

Futbol Kariyeri ve Teknik Direktörlük Başarıları

Özkan Sümer, Trabzonspor’da genç takım antrenörlüğüne getirildi ve altyapı çalışmalarında bulundu. 1978-1979 sezonunda yardımcılığını yaptığı Ahmet Suat Özyazıcı’nın ayrılmasıyla A takımın teknik direktörlüğünü üstlendi. Sümer yönetiminde Trabzonspor, 2 lig şampiyonluğu ve 1 Cumhurbaşkanlığı Kupası kazandı.

Özkan Sümer, Trabzonspor dışında A Milli Futbol Takımı, Galatasaray, Denizlispor, Malatyaspor, Samsunspor, Petrol Ofisi ve Konya Mobellaspor’u da çalıştırdı. Galatasaray’da da Türkiye ve Cumhurbaşkanlığı kupaları kazandı. Sümer, futbolun 3 kademesinde de görev yapan nadir isimlerden biriydi.

Trabzonspor Kulübü Başkanlığı

2000 yılında Trabzonspor Kulübü başkanı seçilen Özkan Sümer, 2 yıl 8 ay süren başkanlık döneminde takıma Türkiye Kupası’nı kazandırdı. Sümer ayrıca Hüseyin Avni Aker Stadı’nda bulunan tel örgüleri kaldırarak Türk futbolunda örnek bir davranış sergiledi.

Özkan Sümer’in Mirası

Özkan Sümer, Trabzonspor’da birçok oyuncunun yetişmesine katkıda bulunarak Türk futboluna büyük katkı sağladı. En son Ahmet Ağaoğlu döneminde genel koordinatörlük görevini üstlendi ve Trabzonspor’un kadın futbol takımının kurulmasına öncülük etti.

Özkan Sümer’in vefatı, Türk futbolu için büyük bir kayıp olarak değerlendiriliyor. Türk futbolunda bir efsane olan Sümer, Trabzonspor ve Türk sporuna unutulmaz bir miras bıraktı.