Trafik Kazası Sonrası Oluşan Tazminat Hakkı

Trafik kazası sonrasında zarara uğrayan ve mağdur olan kişilerin tazminat hakkı bulunmaktadır.

featured

Trafik kazası sonrasında zarara uğrayan ve mağdur olan kişilerin tazminat hakkı bulunmaktadır. Asliye Hukuk mahkemelerinde açılacak olan tazminat davaları sonucunda bir karara bağlanacak olan tazminat hakkınız maddi ve manevi tazminat olarak ayrılabilmektedir. Tazminat hukuku kapsamında belirlenmiş olan prosedürler doğrultusunda yapılan başvurular için bir zaman aşımı süresi bulunmaktadır. Zaman aşımı süresi dolmadan ve uygun prosedürler doğrultusunda başvuru yaparak kaza sonrası tazminat davası açma hakkınızı kullanabilirsiniz.

Trafik kazası hukuk danışmanlığı desteği alarak kaza sonucunda mevcut yorumlarınıza bağlı kalarak farklı rakamlarda tazminat hakkına ulaşabilirsiniz. Çünkü trafik kazası sonucunda yaralanmalar, ağır yaralanmalar ve ölüm gibi sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Her bir sonuca karşılık açılan davalarda trafik kazası tazminat hesaplama sonucunda farklı rakamlar ortaya çıkacaktır. Şöyle ki;

  • Eğer bir trafik kazasında yaralanma meydana gelmiş ise, yaralanan kişi maddi ve manevi tazminat davası açma hakkına sahiptir. Çünkü yaralanan kişi maluliyet nedeniyle iş gücü kaybına uğrayacak ve böylelikle maddi bir kayıp yaşayacaktır. Yine trafik kazası sonucunda yaşamış olduğu psikolojik boyutu ele alınarak manevi tazminat hakkına sahip olacaktır.
  • Kazanın sonucunda ağır bedensel bir yaralanma oluşmuşsa yaralanan kişi maddi tazminat davası açabileceği gibi yaralanan kişinin yakınları manevi tazminat davası açabilmektedir.
  • ölümle sonuçlanan trafik kazalarında ölen kişiden destek alan herkes maddi ve manevi tazminat davası açma hakkına sahiptir.