TRT World, Gazetecilere Seslenerek Filistin ve İsrail Hakkında Sansürlenen Haberleri Yayınlama Çağrısı Yaptı

featured

İsrail’in Gazze’deki Katliamları Sürüyor

İsrail’in Gazze’deki katliamları devam ederken, Batı medyasının bu zulme sessiz kaldığı görülüyor. Ancak Türkiye’nin uluslararası yayın kuruluşu TRT World, bölgedeki vahşeti ve Filistin halkının sesini dünyaya duyurmak için çalışmalarını sürdürüyor.

TRT World, Sansür Uygulanan Gazetecilere Sesleniyor

İsrail ve müttefikleri, Filistin’i destekleyen veya işgalin tarihsel bağlamını ortaya çıkarmak isteyen gazetecileri susturma konusunda çabalarını yoğunlaştırmış durumda. Bu nedenle TRT World, Çalışan Gazeteciler Günü’nde sansür uygulanan yabancı gazetecilere açık bir çağrı yapmıştır.

TRT World, işten çıkarılan veya haberleri Batılı medya kuruluşlarında yer bulamayan gazetecileri, analizlerini ve yorumlarını yabancı dillerde yayın yapan platformlarıyla buluşturmaya davet etmektedir. Bu platformlar aracılığıyla sansürlenen haberlerin ve gazetecilik ilkelerine uygun içeriklerin 12 dilde yayınlanacağı belirtilmiştir.

Gazeteciler, TRT World’e İçeriklerini Gönderebilecek

Gazeteciler, sansürlenen içeriklerini ve hikayelerini elektronik posta yoluyla TRT World’e gönderebileceklerdir. Bu sayede sesi duyulmayan gazetecilerin hikayeleri geniş bir kitleye ulaşacak ve sessizlik bozulacaktır.

İletişim Başkanı Altun ve TRT Genel Müdürü Sobacı’dan Destek

TRT World’ün Batı medyasının Filistin konusundaki önyargılarına karşı açık çağrıda bulunması, Türkiye İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı tarafından desteklenmiştir.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “TRT World, Batı medyasının Filistin konusundaki önyargılarına karşı gazetecilere açık çağrıda bulunuyor. Ana akım medya kuruluşları gazetecilere sansür uygularken, sesi duyulmayanlara platform sağlıyor. Hikayelerinizi paylaşın ve sessizliği bozun” açıklamasında bulunmuştur.

TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ise TRT World’un İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında Batı medyasında yer almayan gerçekleri dünyaya duyurduğunu ifade etmiştir.