Türk Emekliler için Endişe Verici Durum: Yaşam Kalitesi ve Gelir Bakımından Geride

featured

Türkiye’deki Emeklilerin Yaşam Kalitesi Diğer Ülkelerle Kıyaslandığında Endişe Verici Seviyede

Türkiye’de emeklilerin yaşadığı zorluklar giderek artıyor. Natixis Investment tarafından yapılan araştırmaya göre, Türk emekliler diğer ülkelerle kıyaslandığında neredeyse ‘yaşayamayacak’ durumda. Sağlık, yaşam kalitesi, maddi refah ve gelir gibi faktörler göz önüne alındığında Türkiye, 44 ülke arasında yüzde 36 ile sondan ikinci sırada yer aldı.

Türkiye’deki Emeklilerin Gelir Bakımından Dünya Sonuncusu Olduğu Ortaya Çıktı

Türkiye’deki emekliler, finansal gelir bettilt puanı açısından dünya sıralamasında sonuncu oldu. Rapora göre, Türkiye’yi yüzde 49 ile Rusya ve Yunanistan takip etti. Emekliler için en yaşanabilir ülkeler arasında yer alan Türkiye, son yıllarda uygulanan ekonomi politikaları ve düşen satın alma gücü nedeniyle listede geriye düştü.

Türk Emeklilerin Yaşam Kalitesi Avrupa’da Son Sırada

Türk emeklilerin yaşam kalitesi bakımından Avrupa’da son sırada bettilt giriş yer aldığı belirlendi. Türkiye’nin yaşam kalitesi endeksinde yalnızca Hindistan’ı geçebildiği görüldü. Norveç, İsviçre ve İrlanda gibi ülkeler ise en yüksek puanları aldı. Türk emeklilerin yaşam kalitesi sadece yüzde 25 olarak ölçüldü.

Sonuç

Türkiye’deki emeklilerin gelir ve yaşam kalitesi diğer ülkelerle kıyaslandığında endişe verici bir durumda. Yapılan araştırmalar, Türk emeklilerin bet tilt maddi refah ve yaşam kalitesi açısından ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Bu durumun düzeltilmesi için acil önlemler alınması gerektiği vurgulanıyor.