Türkiye, BM Kalkınma Eşgüdüm Ofisi Bölgesel Ofisi İçin Kanun Teklifi’ni Kabul Etti

featured

TBMM Dışişleri Komisyonu, Kanun Teklifi’ni Görüşüp Kabul Etti

Türkiye, uluslararası kurum ve kuruluşlarla ilişkilerini güçlendirmek için Meclis’e kanun teklifleri sunmaya devam ediyor. Bu çerçevede TBMM Dışişleri Komisyonu, Türkiye ile Birleşmiş Milletler arasında İstanbul’da kurulması planlanan BM Kalkınma Eşgüdüm Bölgesel Ofisi için bir kanun teklifini görüşerek kabul etti. Teklifin önümüzdeki yıl Genel Kurulda yasalaşması bekleniyor.

Türkiye, İstanbul’da Bölgesel Ofis Kurma Anlaşmasını Onaylamaya Hazırlanıyor

ABD’nin New York kentinde imzalanan anlaşmaya göre, BM tarafından başlatılan reform süreci kapsamında 5 BM Kalkınma Eşgüdüm Bölgesel Ofisi kuruldu. İstanbul ise Avrupa ve Orta Asya’daki BM Mukim Koordinatörlerini destekleyecek ofis olarak seçildi. Türkiye, İstanbul’un bir BM merkezi haline getirilmesi hedefi doğrultusunda atılan somut bir adım olarak bu anlaşmayı onaylamaktadır.

İstanbul’da Kurulacak Ofis, 18 BM Mukim Koordinatörünü Destekleyecek

Dışişleri Bakan Yardımcısı Akçapar, Dışişleri Komisyonu’na yaptığı sunumda, Türkiye’nin BM’nin kalkınma çabalarına verdiği desteği daha etkin hale getirmek için yapılan reform sürecini anlattı. İstanbul’da kurulacak BM Kalkınma Eşgüdüm Bölgesel Ofisi, Avrupa ve Orta Asya’da görev yapan 18 BM mukim koordinatörünün çalışmalarını destekleyecektir.