Türkiye İstatistik Kurumu YD-ÜFE Verilerini Açıkladı

featured

Kasım Ayında YD-ÜFE Yüzde 3,51 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayına ilişkin Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) verilerini açıkladı. Buna göre, kasımda bir önceki aya kıyasla YD-ÜFE yüzde 3,51 arttı.

Yıllık ve Aylık Değişimler

Geçen yılın aralık ayına göre YD-ÜFE yüzde 54,86, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 59,15 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 50,1 yükseldi. Madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yıllık değişim yüzde 59,51, imalat sektöründe ise yüzde 59,14 oldu.

Aylık değişimlere baktığımızda, madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 4,29, imalat sektöründe ise yüzde 3,5 artış görüldü.

Alt Sektörlerdeki Değişimler

YD-ÜFE’ye göre 7 alt sektörde düşüş yaşanırken, 18 alt sektörde artış görüldü. Kağıt ve kağıt ürünleri, ana metaller ve basım ve kayıt hizmetleri en az artış gösteren alt sektörler oldu. Tütün ürünleri, BYS makine ve ekipmanlar ve içecekler ise en fazla artış gösteren alt sektörler olarak öne çıktı.

Aylık değişimlere bakıldığında, kok ve rafine petrol ürünleri alt sektöründe yüzde 1,39 azalış kaydedildi. İçecekler, metal cevherleri ve elektrikli teçhizat ise en fazla artış yaşanan alt sektörler oldu.