Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Ali Oto: “Gelecek Yıllarda Daha İyi Madalyalara Koşacağız”

featured

Depremler Az Sporcuyla Katılmamıza Neden Oldu

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Ali Oto, federasyonun faaliyetleri ve hedeflerini açıkladı. Oto, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle 2023’teki müsabakalara az sayıda sporcuyla katıldıklarını belirtti.

2024’te Büyük Hedeflerimiz Var

Oto, gelecek yıl Dünya ve Avrupa şampiyonaları ile kupalarında yarışmalara katılmak istediklerini söyledi. Kış sporlarında dünyada ilk 3’e girmenin zor olduğunu belirten Oto, “Gelecek yıllarda daha iyi madalyalara koşacağız, bunun temelleri atıldı. Çok iyi sporcularımız var, çok da iyi çalışıyorlar. Hakemlerimiz ve yöneticilerimiz de canla başla çalışıyor. Zor şartlarda yapılan zor bir spor, onun için hedeflerimiz büyük olmalı” dedi.

“İsminden Söz Ettirecek Sporcular Yetiştirmek İstiyoruz”

Kış sporlarında ülkeyi başarılı bir noktaya getirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Oto, yurt içinde yapılacak yarışmaların gelecek yıl için belirlendiğini söyledi. Oto, “Kayak sporu denince insanların aklına sadece alp kayağı geliyor ama kayaklı koşu, snowboard, atlama ve kızak branşlarımız da var. Uluslararası arenalarda ülkemizi kayakta en fazla 4 kız, 4 erkek temsil ediyor. Şu anda 5 binin üzerinde lisanslı sporcumuz var. Bunlar yurt içinde düzenlenen arenalarda yarışıyor. Bunların arasından 10-15 iyi sporcu çıkıyor. İyi kayakçılar seçip, iyi yarışmalar yapmayı hedefliyoruz. Gelecek nesillere idol olacak sporcular yetiştirmek istiyoruz. Bu yıl Türkiye içinde 40’a yakın yarışımız var. Milli sporcularımız kış boyunca Avusturya’da kalıp, devamlı uluslararası yarışlara katılıyor” şeklinde konuştu.

Federasyon Uluslararası Arenalarda Üst Dereceyi Hedefliyor

Federasyonun uluslararası arenalarda en üst dereceyi hedeflediğini ve bu doğrultuda çaba sarf ettiklerini belirten Oto, zor olanı başarmak için gayret gösterdiklerini sözlerine ekledi.