Türkiye’de Microsoft Office açıkları üzerinden saldırıya uğrayan kullanıcı sayısı son çeyrekte %17 arttı

featured

MS Office güvenlik açıkları CVE-2021-40444, CVE-2017-0199, CVE-2017-11882 ve CVE-2018-0802, siber suçlular tarafından ikinci çeyrekte sıkça kullanıldı ve toplamda 551 binden fazla kullanıcıya saldırmak için istismar edildi. Türkiye özelinde son çeyrekte Microsoft Office paketindeki bu güvenlik açıkları üzerinden saldırıya uğrayan kullanıcı sayısı %17 arttı.

Kaspersky güvenlik çözümleri bu girişimlere karşı koymayı başardı. Saldırganlar başarılı olsaydı, kötü amaçlı kodu uzaktan yürüterek kurbanlarının bilgisayarlarındaki verileri görüntüleyebilecek, değiştirebilecek ve silecek yetkiye kavuşacaklardı.

Kaspersky uzmanları, CVE-2021-40444 olarak adlandırılan güvenlik açığının 2022’nin ikinci çeyreğinde küresel olarak yaklaşık 5 bin kişiye saldırmak için kullanıldığını tespit etti. Bu, 2022’nin ilk çeyreğine göre sekiz kat daha fazla. Internet Explorer motoru MSHTML üzerindeki bir güvenlik açığı olan CVE-2021-40444, Microsoft Office ve diğer bazı yazılımlar tarafından kullanıldığı için işletim sisteminin bir parçası olarak dağıtılıyor.

Kaspersky Güvenlik Analisti Alexander Kolesnikov, şunları söylüyor: “CVE-2021-40444’ün kullanımı oldukça kolay. Bu nedenle küresel kullanımında bir artış bekliyoruz. Suçlular kötü niyetli belgeler oluşturuyor ve kurbanlarını sosyal mühendislik teknikleriyle bu belgeleri açmaya ikna ediyor. Ardından Microsoft Office uygulaması kötü amaçlı bir komut dosyasını indiriyor ve çalıştırıyor. Güvenliğinizi garantiye almak için gerekli yamaları yüklemek, bu açığı tespit edebilen güvenlik çözümleri kullanmak ve çalışanları çağdaş siber tehditler konusunda haberdar etmek hayati önem taşıyor.”

Securelist.com adresinde 2022’nin ikinci çeyreğinde kötü amaçlı yazılım saldırıları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Microsoft Office güvenlik açıkları aracılığıyla gerçekleştirilen saldırıları önlemek için Kaspersky araştırmacıları aşağıdaki önlemleri tavsiye ediyor:

SOC ekibinize en son tehdit istihbaratına (TI) erişimini sağlayın. Kaspersky Tehdit İstihbarat Portalı, şirketin TI’si için son 20 yılda Kaspersky tarafından toplanan siber saldırı verilerini ve öngörülerini sağlayan ortak erişim noktasıdır. Kaspersky, işletmelerin bu çalkantılı zamanlarda etkili savunmalar yapmasına yardımcı olmak için devam eden siber saldırılar ve tehditler hakkında bağımsız, sürekli güncellenen ve küresel kaynaklı bilgilere ücretsiz erişim sunuyor. Erişim için buradan talepte bulunabilirsiniz.
Farkında olunması gereken tehditler ve saldırganlar tarafından kullanılan TTP’ler hakkında güncel bilgiler edinin.
Şirketlere Kaspersky Endpoint Security for Business’te yer alan Automatic Exploit Prevention gibi güvenlik açığı yönetimi bileşenleri sağlayan bir güvenlik çözümü kullanmalarını öneriyoruz. Bu bileşen, uygulamaların şüpheli eylemlerini izler ve kötü amaçlı dosyaların çalıştırılmasını engeller.
Saldırganlar hedeflerine ulaşmadan önce, saldırıları erken aşamada tespit etmeye ve önlemeye yardımcı olan Kaspersky Endpoint Detection and Response ve Kaspersky Managed Detection and Response gibi çözümleri kullanın.
Kaspersky hakkında

Kaspersky, 1997 yılında kurulan dünya çapında bir siber güvenlik ve dijital gizlilik şirketi. Kaspersky’nin derin tehdit istihbaratı ve güvenlik uzmanlığı, dünya genelindeki işletmeleri, önemli altyapıları, devletleri ve tüketicileri korumak için güvenlik çözümlerini ve hizmetlerini sürekli olarak dönüştürüyor. Şirketin kapsamı güvenlik portföyü, sofistike ve gelişen dijital tehditlerle savaşmak için önde gelen uç nokta korumasını ve bir dizi özel güvenlik çözümünü ve hizmetini içerir. 400 milyondan fazla kullanıcı Kaspersky teknolojileri tarafından korunuyor ve 240.000 kurumsal müşterinin kendileri en önemli varlıklarını korumasına yardımcı oluyoruz. Daha fazla bilgi için www.kaspersky.com adresini ziyaret edin.