Türkiye’deki Erçek Gölü’nde Yaban Kazı Popülasyonu Artıyor

featured

Erçek Gölü, 2020’de Kesin Korunacak Hassas Alan İlan Edildi

Türkiye’de kayıt altına alınan yüzlerce kuş türünün büyük bölümünün konakladığı Erçek Gölü, 2020’de kesin korunacak hassas alan olarak tescil edildi. Karar gereği ilgili kurumlar ve güvenlik güçlerinin aldığı önlemler sayesinde göl kıyısı ve çevresindeki sulak alanlarda kuş çeşitliliği ve sayısı arttı.

Yaban Kazı Popülasyonunda Artış Gözlemlendi

Birçok kuş türünün üreme dönemini geçirdiği göl, koruma çalışmaları sayesinde kendilerini güvende hisseden **yaban kazları** için yeniden yaşam alanı olmaya başladı. Yapılan gözlemlerde, bölgeye gelen yaban kazı varlığının son yıllardaki en yüksek oranına ulaştığı belirlendi.

Yaban Kazı Popülasyonunun Artmasında Koruma Tedbirlerinin Rolü

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özdemir Adızel, alınan koruma tedbirleri sayesinde yaban kazı popülasyonunda artış olduğunu belirtti. Erçek Gölü’nün koruma altına alınmasıyla yaban hayvanlarının kendilerini güvende hissettiğini söyleyen Adızel, yaban kazlarının sayılarının arttığını ve son yıllarda en yoğun **gözlemlendiğini** ifade etti.

Kuş Türü Sayısı ve Popülasyonu Artıyor

Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ilgili birimleriyle yapılan işbirliği sayesinde, Erçek Gölü ve çevresindeki alanlar kuşların yaşam alanı olarak belirleniyor. Bu alanların koruma altına alınmasıyla kuş türü sayısı ve popülasyonu artıyor. Havzada şu ana kadar tespit edilen 240 kuş türü bulunsa da bu sayının 300’lere çıkması bekleniyor.