Türkiye’nin İlk Uzay Yolcusu Alper Gezeravcı, Uzay Macerasını Anlattı

featured

Uçak Görünce Uzay Yolculuğuna İlgi Duydu

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu astronot Alper Gezeravcı, sosyal medya hesabından kendini tanıttığı ve uzay yolculuğuna nasıl başladığına dair açıklamalar yaptığı bir video paylaştı. Gezeravcı, henüz 5-6 yaşlarında köyde büyükannesinin yanındayken ilk kez bir uçak gördüğünü anlattı. Büyükannesine hemen “o uçağın sürücüsü olmak istediğini” söylediğini aktardı.

Uzayda Uçmanın Harika Bir Duygu Olacağını Düşünüyor

Gezeravcı, kanatlarla gökyüzünde her türlü manevrayı yapabilme duygusunun kendisini her zaman mutlu ettiğini dile getirdi. “Şu ana kadar yapabildiğim en fazla 51 bin fit oldu. Çıplak gözlerimle mavi dünyaya baktığımda nasıl hissedeceğimi gerçekten merak ediyorum. Kanatsız bir uzayda uçabilmek harika bir duygu olacak.” diye konuştu.

Uzay Hayalini Diğer Milletlere Ait Görmeye Başladı

Gezeravcı, ülkenin uzayla ilgili olarak geri planda kaldığını ve bu yüzden uzayın hayallerinin bir parçası olmadığını söyledi. Belgesellerde veya filmlerde uzayla ilgili bir konu gördüğünde hemen kendisine bu hayalin başka milletlere ait olduğunu telkin ettiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı’nın Kararı Uzay Hayalini Canlandırdı

Bir gece yarısı operasyonel uçuştan dönerken haberlere baktığında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin 100. yıl tarihinde uzaya ilk Türk insanını gönderme kararını açıkladığını gördüğünü belirten Gezeravcı, bunun önemli bir adım olduğunu ve çocukların hayallerini engelleyen bir perdenin aralandığını söyledi. Bu karardan sonra uzay yolculuğunu ciddi olarak düşünmeye başladığını ve programa seçildiğini açıkladı.

Görev Arkadaşları Gezeravcı’yı Övgüyle Anlattı

Gezeravcı’nın Ax-3 uçuşunda birlikte görev alacağı ABD ve İspanya’yı temsilen misyon lideri Michael Lopez-Alegria, İtalyan Hava Kuvvetlerinden Pilot Walter Villadei ve Avrupa Uzay Ajansı adına katılan İsveçli Marcus Wandt da videoda görüşlerine yer verildi. Lopez-Alegria, Gezeravcı için “Alper kibar ve aynı zamanda profesyonel birisi.” değerlendirmesinde bulundu. Villadei ise “Alper çok mütevazi ama çok hassas, çok çok eşsiz bir insan.” ifadesini kullandı. Wandt ise “Çok farklı kültürlerden gelmemize rağmen geçmişlerimiz benzer. Böylece ortak dilimizi bulmak kolay oldu.” şeklinde konuştu.