Türkiye’nin Yerli Zırhlı SUV Aracı TULGA, TEKNOFEST İzmir’de Görücüye Çıktı

featured

BMC tarafından üretilen Türkiye’nin ilk yerli ve milli zırhlı SUV aracı TULGA, TEKNOFEST İzmir’de tanıtıldı. Jandarma birimlerinin kullanımına sunulacak olan TULGA, doğuştan zırhlı yapısı ve üstün manevra kabiliyetiyle dikkat çekiyor. BMC, TULGA’nın seri üretimine bu yıl içinde başlamayı hedefliyor.

TEKNOFEST İzmir’de Yerli ve Milli TULGA

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde gerçekleştirilen TEKNOFEST İzmir etkinliğinde, Türkiye’nin önde gelen ticari ve askeri kara aracı üreticisi BMC, TULGA’nın prototipini betosfer sergiledi. TULGA, festivalde jandarma giydirmesiyle görücüye çıktı. Türkiye’nin ilk yerli ve milli, doğuştan zırhlı SUV aracı olma özelliği taşıyan TULGA, güvenlik güçlerinin ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanmış.

Seri Üretim Hedefi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda geliştirilen TULGA, iç güvenlik görevlerinde kullanılmak üzere tasarlandı. BMC, 300 adet TULGA Balistik Korumalı Devriye Müdahale Aracı üretmeyi planlıyor. İlk araçların üretimi ve test süreçlerinin ardından seri üretime geçilecek.

Üstün Teknik Özellikler

TULGA, sahip olduğu balistik koruma ve manevra kabiliyeti ile güvenlik ve konforu bir araya getiriyor. Araç, 5 kişilik taşıma kapasitesi ve yaklaşık 8 ton ağırlığı ile güvenlik güçlerine yüksek koruma sağlıyor. TULGA SUV, 4 silindirli dizel motorundan aldığı 250 beygir güçle saatte 130 kilometre hıza ulaşabiliyor. Disk frenler ve bağımsız çift betosfer giriş salıncaklı ön-arka süspansiyonu sayesinde, en zorlu arazi koşullarında bile görevini başarıyla yerine getirebilecek bir yapıya sahip.

TULGA’nın TEKNOFEST İzmir’de tanıtılması, Türkiye’nin savunma sanayiindeki yerli ve milli üretim kapasitesinin bir göstergesi olarak dikkat çekiyor. BMC, TULGA’nın seri üretimine başlayarak güvenlik güçlerinin ihtiyacını karşılamayı ve Türkiye’nin savunma sanayiindeki yerli üretim hedeflerine katkı sağlamayı amaçlıyor.