Türkiye’ye İlk Kar Yağışı Geliyor El Nino Etkisiyle Kış Soğuk ve Yağışlı Geçecek

featured

El Nino’nun etkisinin arttığı bu yıl, yazın sıcak geçen günlerinin ardından kış mevsiminin soğuk ve yağışlı olması bekleniyor. Uzmanlar, ekim ayının sonlarına doğru Türkiye’nin bazı bölgelerinde kar yağışı olabileceği uyarısında bulunuyor.

Afyonkocatepe Üniversitesi’nden İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt, meteorolojik verilere göre ekim ayının 27-29’unda Ankara, Eskişehir, Afyonkarahisar ve Kütahya gibi illerde mevsimin ilk kar yağışının görülebileceğini belirtti. Bozyurt, El Nino’nun etkisi altında geçen yıllarda yağış miktarının arttığını, bazı yıllarda ise soğuk hava jewelbetting koşullarının yaşandığını ifade etti.

Özellikle ekim ayının ortalarından itibaren yağışlı bir dönemin başlayacağını belirten Dr. Bozyurt, Balkanlar üzerinden gelecek soğuk ve yağışlı sistemin, yurdun iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışına neden olabileceğini söyledi. Bozyurt, ekim ayının sonlarına doğru özellikle Ankara, Eskişehir, Afyonkarahisar ve Kütahya gibi iç jewelbetting giriş kesimlerde kar yağışı olabileceğini vurguladı.

Uzmanlar, vatandaşları bu tür hava koşullarına karşı tedbirli olmaları konusunda uyarıyor ve özellikle seyahat planları yaparken meteorolojik verileri takip etmelerini öneriyorlar.