TURKOVAC’a yoğun ilgi! Kısa sürede 846 bin 451 kişi gönüllü olmak için başvurdu

TURKOVAC'a yoğun ilgi! Kısa sürede 846 bin 451 kişi gönüllü olmak için başvurdu
TURKOVAC'a yoğun ilgi! Kısa sürede 846 bin 451 kişi gönüllü olmak için başvurdu

Koronavirüse karşı dünyada en fazla aşılama yapan ülkeler arasında yer alan Türkiye, yerli aşısını geliştirmek için de son aşamaya geldi. Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın canlı bağlantısıyla Faz 3 aşamasının ilk doz aşısı yapılan TURKOVAC’ın Faz 3 çalışmasında belirlenen şartları taşıyan 40 bin 800 gönüllü aşılanacak.

18 YERLİ AŞI ÇALIŞMASI YÜRÜTÜLÜYOR

Türkiye’de devam eden 18 yerli aşı çalışması içerisinde ileri aşamadaki, Erciyes Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) iş birliğiyle geliştirilen “TURKOVAC”ta Faz 3 çalışması aşamasına geçildi. Sağlık Bakanlığı’nın e-Nabız’a eklediği “Aşı Çalışması İçin Gönüllü Ol” butonu üzerinden bugüne kadar 846 bin 451 başvuru alındı. Belirlenen tıbbi kriterleri sağlayan aday gönüllü sayısı ise 40 bin 822 oldu.

18-55 ARASINDAN SEÇİLDİLER

Gönüllüler 18-55 yaş aralığında, Kovid-19 geçirmemiş, aşı yaptırmamış kişilerden seçildi. Yerli aşı “TURKOVAC”ta Faz 3 çalışması için gönüllüler 18-55 yaş aralığında, Kovid-19 geçirmemiş, PCR testi pozitif olmayan, daha önce Kovid-19 aşısı yaptırmamış, ayrıca Toraks bilgisayarlı tomografisi (BT) testi veya antikoru pozitif olmayan kişiler arasından seçildi.

BAZI HASTALIKLAR KAPSAM DIŞI BIRAKILDI

Ayrıca bağışıklık sistemini etkileyen kronik hastalıklardan “kelebek hastalığı” olarak da adlandırılan Sistemik veya Kutanöz Lupus Eritematozus, otoimmün hastalıklar, Romatoid Artrit, Guillain-Barre Sendromu, Sjögren Sendromu, Glomerülonefrit, Haşimato hastalığı, HIV ve dev hücreli arterit hastalıklarını taşıyanlar da çalışma dışında bırakıldı.

Belirlenen koşulları sağlayan aday gönüllüler ayrıca e-Nabız üzerinden karşılarına çıkan, toplu taşıma araçlarını kullanıp kullanmadığı, çalışıp çalışmadığı, çalışıyorsa insanlara yakın, halka açık bir ortamda mı görev yaptığı sorularının yer aldığı ankete yanıt verdi.

TÜRKİYE, İLK 10 ÜLKE ARASINA GİRECEK

Bu kapsamda başvurular arasından gereken şartları sağlayan yurt içi ve dışındaki 40 bin 800 gönüllünün yerli aşının Faz 3 çalışmasına katılması uygun bulundu. İlk yerli aşının geliştirilmesiyle birlikte Türkiye, dünyada kendi aşısını geliştiren ilk 10 ülke arasındaki yerini alacak.

BAKAN KOCA’DAN PAYLAŞIM GELDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da sosyal medya hesabından TURKOVAC’la ilgili paylaşım yaptı. Koca, “Turkovac’ın 3. faz çalışmalarında ilk doz uygulandı. 40 Bin 800 gönüllünün yardımına ihtiyaç duyulduğu halde, E-Nabız üzerinden kısa sürede 846 Bin 451 başvuru oldu. Sonuca inancımız tam. Yakında kendi aşısını üreten ve aşısı dünyada kullanılan sayılı ülkelerden biri olacağız” ifadelerini kullandı.

Yerli aşıda büyük gelişme! Faz 3 aşamasında 48 bin 500 kişiye TURKOVAC uygulanacak
TURKOVAC'a yoğun ilgi! Kısa sürede 846 bin 451 kişi gönüllü olmak için başvurdu