TYT Matematik Soru Bankası ile Bir Adım Öteye

featured

 

Üniversiteye hazırlık konusunda matematiğin, matematik alanının içinde de TYT matematik soru bankası kitap arayışının ne denli önemli olduğunu sınav stresiyle baş başa kalan pek çok öğrenci yaşayarak gözlemlemiştir. Doğru yayını, doğru çalışma sistemiyle birleştirmek yapılan araştırmalardan da öğrenildiği gibi öğrenciyi başarıya götüren en özel anahtardır.

Bu yazımızda o anahtarı doğru kullanmak ve taktik geliştirmeniz hakkında sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Kitapgönder sitesi, öğrencilerin sınava hazırlanma süreçlerinde yol göstericilerinden biridir. Sitede birbirinden kaliteli yayınevlerinin her seviyeye hitap eden kitaplarına rastlayabilirsiniz. Konu anlatımları, soru bankası kitapları, çıkmış sorular ve benzeri tüm kaynakların uygun fiyatlarla sipariş edildiği ve kısa zaman aralıkları içinde öğrencinin eline ulaştırılmasının sağlandığı bu siteden doğru tercihi nasıl yapabileceğiniz hakkında değerlendirmelerimize, yazının devamında yer vereceğiz.

Sitede yer alan kitaplar hakkında kullanıcı puanlamaları ve yorumları da seçim yapmanızı kolaylaştıran olumlu bir etken olabilir. Özellikle kararsız kaldığınız durumlarda, öğrencilerden gelen inceleme ve analiz yorumlarıyla karar sürecinize ışık tutabilirsiniz.

 

TYT Matematik Soru Bankası mı Konu Anlatımı mı?

Bu tercihin en büyük belirleyici etmeni sizsiniz. Seviyenizin ve ihtiyaçlarınızın analizini sizin dışınızda birisi yapamaz. Elbette bir eğitim danışmanı ya da dahil bulunduğunuz dershanenin rehberlik servisinden de bu konuda destek alabilirsiniz. Ancak TYT matematik soru bankası ya da farklı bir kitabı tercih etmeden önce şu sorulara kendiniz yanıt veriniz:

  • Matematik bilgim ne kadar fazla?
  • Konu eksiklerim var mı?
  • Soru çözme hızım ne?
  • Ne kadar vaktim var?
  • Hedeflediğim puan ne?

Bu sorulara verilen yanıtlarınız, sizin hangi seviyede ve hangi yayınevlerinin kitaplarını seçmeniz gerektiği konusunda fikir sahibi olmanıza olanak tanıyacaktır.

Seviyesi ağır kitapları, konu eksiğiniz yoksa ve artık deyim yerindeyse maratona giderken değerlendirmeli ve sona saklamalısınız. Konu öğrenme sürecinizde yavaş yavaş ağırlaşan bir seviye tutturmalısınız ki soru tiplerine aşinalığınız güçlenmiş olsun. Özellikle eksik olduğunuz konuların olduğunu düşünüyorsanız, edindiğiniz soru kitabına ek olarak bir de konu anlatımı kitabı almalısınız. Seviyesi yüksek bir TYT matematik soru bankası ile çalışıyorsanız, kitabınızı kullanmak için sınava yakın bir tarihi değerlendirmeniz gerekebilir.

 

Hangi TYT Matematik Soru Bankası Kitabını Seçmeliyim, Neden?

Yayınevleri, öğrencinin yeterliliğine göre farklı seviyelerde TYT matematik soru bankası kitapları üretirler. Genellikle sınavlar ve olası öğrenci profilleri dikkate alınarak yapılan bu soru seçme ve soru oluşturma işleyişiyle farklı durumlardaki öğrencilerin sınavlarda istediği sonuca ulaşmaları hedeflenir. Öğrenciler, farklı türdeki soru bankası kitaplarından ihtiyaçlarına en uygun olanı seçmelidirler. Bu seçimin yapılmasına kimi zaman okul öğretmenleri kimi zaman internetten çalışan bireyler için de ders anlatımı yapan gönüllü öğretmenler akıl hocalığı edecektir.

Matematik dersi için uzmanların önerilerinden bazılarını sıralayacağız. Ancak bunlardan hangisini seçeceğiniz ya da kendinizi tam olarak neye göre planlayacağınızın analizini yalnızca siz yapabilirsiniz:

  • Alt seviye kitapları: Mutlaka sınava hazırlık sürecinizde düşük seviyeli bir soru kitabıyla işe başlayınız. Bu sayede temelde bir konuyu anlayıp anlamadığınıza bakar ve soru çözme hızınızı sorulara aşinalığınızla eş orantıda arttırırsınız.
  • Seçici soruların olduğu bir kitap: Eğer kendinizi “Derece Tayfa” öğrencisi olarak değerlendiriyorsanız, oldukça zor, seçici soruların olduğu bir kitap edinerek bunun tamamını sınavdan önce kesinlikle bitirmiş olmalısınız. Bu tür bir kitabı çözerken ortalama 12 soruluk bir testte 3 ya da daha fazla yanlış yanıtınız varsa o konuya yeniden eğilmelisiniz.
  • Sınav tabanında, ortalama seviyede bir kitap: Karşınıza çıkacak olan sınav, genel öğrenci ve eğitim ortalamasını esas alır. Bu nedenle TYT matematik soru bankası satın alırken klasik ortalamalarda bir kitap seçebilirsiniz. Hem seçici, öğrenci ayıran soruları hem de basit ve orta seviyeli öğrencilere uygun soruları bu tarz bir kitapta karma olarak bulabilirsiniz.

Son olarak araştırmaların dışında bir veriden bahsetmek istiyoruz, yayınevleri artık dijital çağa uyum sağlayan çözümlü sorular geliştiriyorlar. Bazen salt soruların video çözümleri bazense direkt konuların mini videolar halinde öğrencilere kitabın dışında verilmesi durumlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Kitaptaki QR kodu taratarak soruların video çözümlerine erişildiği bu tarz TYT soru bankası kitapları hazırlık sürecinde özellikle bireysel, herhangi bir destek almadan çalışıyorsanız eliniz ayağınız olabilir. Hayatınıza giden dönemeçli yolun ilk basamağında başarılı bir hazırlık süreci atlatmanızı diler, TYT sınav sürecinin arzu ettiğiniz gibi sonuçlanmasını temenni ederiz.