Uğur Sofu Ülkenin Sesi’ne Konuştu

"Türk Halk Müziğini ileri nesilere tasımayı görev olarak üstlenen Uğur Sofu interaktif bir hal alan sahne performansı ile kendine özgü bir tarz geliştirirmıştir.

featured

Ugur Sofu´ya sorduk

“OKULDA BAŞARILIMIYDINIZ?”

„İnanın ben okulda kum küreği ile bağlama, masada ise davul çalmayı öğrendim. Her zaman İçimde bir ukte kaldı keşke bir konservatuara gidebilseydim diye.”

„Almayada doğmak ve yasamak?“
Tabiki her ülkenin ve yaşamın zorlukları olduğu gibi Almaya´nında avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Özellikle kültürel farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Bende herkes gibi iki ülke ve iki kültür arasında büyüdüm. Ama ben daha çok avantajlarını gördüm. Politik ve Sosyal hakları karşılaştırmaları haricinde ben iki kültür arasında hayatımda iyi bir köprü kurduğuma düşünüyorum.

„Neden Türk Halk müziği?
Türkülerin bizi anlattığını düşünenlerdenim. Türkülerimizin içinde yaşanmışlıklar bulunmaktadır. Türkülerimiz kimi zaman ağlatır kimi zaman anlatır kimi zamanda eğitmenlik yapmaktadır. Kısacası ben aradığımı Türk Halk müziğinde bulabiliyorum.

„Kaç yıldır Solo düşünceniz var?“
Çok küçük yaştan bu yana müziğin içinde ve sahnelerde olduğumdan dolayı solo düsüncem devamlı vardı. Fakat daha çok düğün kültürü ile büyüdüğümden dolayı bir türlü ’’Solo’’ adımını atamıyordum. Taki pandemi sürecinde düğünler ve etkinlik alanları kapatılanana kadar.
Pandemi sürecini ve sosyal medya platformlarını doğru şekilde kullanarak eşiminde teşvik etmesiyle birlikte SOLO kariyerime start vermiş oldum.

„Aileniz bu konuda ne düşünüyor?“
Ailem her zaman destektir ve bununda müzisyen kariyerinde büyük bir önem taşıdığını düşünmekteyim. Mirac Alim özelikle çok ilgili ve türkülere bağlıdır, çokta ritmik bir kulağı bulunmaktadır. Temelinde THM ´ne çok bağlı bir aile ortamında büyüdüğümden dolayı bu konuda kendimi çok şanslı olarak görmekteyim.

„Albüm veya yeni eserler yoldamı?“
Albüm yerine Single eserleri ve klipleri çıkarmanın daha avantajlı ve doğru pazarlama yöntemi olduğuna inanıyorum. Eserlerimi seçerken sevgili aranjörüm Ali Taşyürek abim ile ince eleyip sık dokumaya çalışıyoruz. Kendimi her eserde farklı ve bir adım daha geliştirmeye özen gösteriyorum. Beni bu konuda yalnız bırakmayıp bana özelikle şan eğitiminde yardımcı olan Konservatuar Sanatçısı olan Özgür Akdemir abimede teşekkürü bir borç bilirim.

Uğur Sofu instagram adresi:

http://instagram.com/ugursofu_official/