Ukrayna, Rusya ile Doğal Gaz Transit Anlaşmasını Uzatmayacak

featured

Ukrayna Yönetimi Doğal Gaz Transit Konusunda Net

Bakanlar Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna yönetiminin doğal gaz transiti konusundaki tutumunun net olduğu belirtildi. Açıklamada, Avrupa’ya boru hatları ile doğal gaz akışını öngören anlaşmanın süresi 2024 yılı sonunda dolacak ve Rusya ile bu konuda yeni bir görüşme yapma gibi bir düşüncelerinin olmadığı ifade edildi. Anlaşmanın uzatılmayacağı belirtildi.

Doğal Gaz Konusu AB Tarafından Gündeme Getirilmeli

Açıklamada, doğal gaz konusunun ancak “Avrupa Birliği (AB) üye devletlerinin gündeme getirmesi durumunda” görüşülebileceği vurgulandı. Ukrayna yönetimi, doğal gaz transit anlaşmasını 2024 yılında sona erdireceği konusunda kararlı olduğunu dile getirdi.

Doğal Gaz Taşınan Miktar Azaldı

Ukrayna yönetiminin 2023 sonu için yayımladığı verilere göre, boru hatları ile ülke üzerinden Avrupa’ya taşınan Rus gazı miktarı geçen yıl 2022’ye kıyasla yüzde 28,4 azalarak 14,6 milyar metreküpe geriledi. Bu durum, doğal gaz transitinin önemli ölçüde azaldığını göstermektedir.

Ukrayna’nın ulusal doğal gaz şirketi Naftogaz ile Rusya’nın Gazprom şirketi arasında 30 Aralık 2019’da imzalanan hükümetler arası anlaşma, Ukrayna üzerinden Avrupa’ya 2021-2024 dönemi için senede 40 milyar metreküp doğal gazın transitini öngörüyor.