Ukrayna’da Füze Saldırıları Sonucunda 39 Kişi Hayatını Kaybetti

featured

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Saldırının Detaylarını Açıkladı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ülkenin çeşitli kentlerine yönelik dün sabah yapılan füze saldırılarının ardından başlatılan arama kurtarma çalışmaları hakkında bilgi verdi. Saldırılarda 39 kişi hayatını kaybetti, 159 sivil ise yaralandı. Zelenskiy, saldırıları terör saldırıları olarak nitelendirdi.

Enkaz Altından Çıkarılan Cansız Bedenlerin Sayısı Artıyor

120 şehir, köy ve yerleşim alanında arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Zelenskiy, saldırıların yol açtığı hasarın büyüklüğüne dikkat çekti. Özellikle Kiev’in Şevçenski Semti’nde enkaz altında kalan 16 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Arama kurtarma ekipleri, diğer bölgelerde de kayıp veya yaralı olabilecek kişileri bulmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Kiev’de Bir Günlük Yas İlan Edildi

Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko ise yaptığı açıklamada, başkentteki arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Ayrıca, saldırıların ardından 1 Ocak tarihinde Kiev’de bir günlük yas ilan edildi. Bu süre zarfında, şehirde etkinlikler iptal edilecek ve bayraklar yarıya indirilecektir.