Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı Kirby’den Gazze Açıklaması

featured

Kirby, Gazze’deki Son Durumu Değerlendirdi

Beyaz Saray‘da dış politika konularında söz sahibi isimlerden Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, çevrimiçi düzenlenen basın brifinginde Gazze‘deki son durumu ve Netanyahu‘nun savaş sonrası planıyla ilgili haberleri değerlendirdi.

Netanyahu’nun Planıyla İlgili Çıkış

Kirby, Gazze’de savaş sonrasına ilişkin Netanyahu‘nun planının detayları hakkında bilgi sahibi olmadıklarını belirterek, planla ilgili soruları İsrail‘e yönlendirdi. ABD’nin pozisyonuyla ilgili önceki açıklamalarını tekrarlayan Kirby, Netanyahu‘nun planı hakkında yorum yapmamayı tercih etti.

Filistinlilerin Özgürlük ve Güvenlik Hakları

Kirby, hem İsraillilerin hem de Filistinlilerin güven ve özgürlük içinde yaşama hakları olduğunu belirtti. Gazze’nin daraltılmasını ve Filistinlilerin zorla yerlerinden edilmesini istemediklerini vurgulayan Kirby, Filistin Yönetimi aracılığıyla Gazze’de söz hakkı ve oylarının olması gerektiğini ifade etti.

Yerleşim Yerleri ve Yapılan Karşı Açıklama

İsrail yönetiminin işgal altındaki Batı Şeria‘da yasa dışı yeni yerleşim yerleri inşasını öngören planı “hayal kırıklığıyla” karşıladıklarını belirten Kirby, uluslararası hukuka aykırı olan bu yeni yerleşimler konusunda endişelerini dile getirdi. ABD yönetiminin uzun yıllardır Batı Şeria’da yasa dışı yerleşimlere karşı olduğunu ve Biden yönetiminin de aynı görüşte olduğunu ifade etti.