Xiaomi, veri güvenliği ve gizliliğine olan bağlılığını yeniden kanıtladı

featured

Xiaomi, art arda üç yıldır mühendisler ve diğer çalışanlar için özel eğitimler düzenliyor ve BT güvenlik uzmanları ve halkla veri güvenliği ve kullanıcı gizliliğinin korunmasının önemiyle ilgili çeşitli tartışmalar yürütüyor. Xiaomi ayrıca, veri güvenliği faaliyetlerini detaylandıran yıllık şeffaflık raporunun yanı sıra güvenlik ve gizlilikle ilgili güncellenmiş teknik dokümanlar da yayınladı.

 

Bir ay boyunca süren etkinlikler, kullanıcı güvenliği ve gizliliğin korunmasıyla ilgili uygulamaları güçlendirmeyi, şeffaflık ve hesap verilebilirlik yoluyla Xiaomi ürünlerine olan güveni artırmayı amaçlıyor.

 

Xiaomi, veri güvenliğini ve kullanıcı gizliliğini korumak amacıyla kapsamlı bir yönetim yapısı oluşturdu. Bu yapı, siber güvenlik uzmanları, akıllı telefon işletim sistemi mühendisleri, avukatlar ve yasal uyumluluk uzmanları arasındaki iş birliklerini içeriyor. Bu yapı, üst düzey yöneticilerden oluşan Güvenlik ve Gizlilik Komitesi tarafından denetleniyor.

 

Veri güvenliği ve kullanıcı gizliliğinin korunmasını Xiaomi’nin uzun vadeli, sürdürülebilir gelişimi için büyük önem taşıdığını ifade eden Xiaomi Başkan Yardımcısı ve Xiaomi Güvenlik ve Gizlilik Komitesi Bakanı Cui Baoqiu, “Kullanıcılarımızın veri güvenliğini ve gizliliğini korumak Xiaomi olarak en büyük önceliğimiz. Müşterilerimiz bu konuyu diğerlerinden çok daha fazla önemsiyor. Xiaomi, güvenli ve güvenilir Android tabanlı akıllı telefonlar ve IoT ürünleri sunmayı taahhüt ediyor” dedi.

 

Nanyang Teknoloji Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Bölümünden Prof. Liu Yang, “Güvenlik sorununun teknoloji alanında birçok konuda odak noktası haline gelmesi nedeniyle, sektör paydaşları başta açık kaynak olmak üzere donanım, yazılım ve güvenlik açıklarının yönetimine daha fazla önem veriyor. Bu sorunu çözmek için büyük çaba gösteren Xiaomi, kullanıcıları teknoloji uzmanlığıyla koruyor ve sürekli verilerin daha iyi korunmasına olanak tanıyacak yeni yöntemler keşfediyor” dedi.

 

Xiaomi’nin Android sistemine olan katkısını vurgulayan Google Android Güvenlik Stratejileri Direktörü Eugene Liderman, “Android’in en güçlü yönlerinden biri büyük çeşitliliğe sahip iş ortağı ekosistemidir. Xiaomi, bunun harika bir örneği ve ürün portföylerinde siber güvenlikle ilgili devam eden yatırımlarını görmek büyük mutluluk veriyor” dedi.

 

Dünyanın en büyük tüketici IoT platformuna sahip olan Xiaomi, IoT güvenliğini ve gizlilik korumalarını iyileştirmek için sürekli çalışıyor. Xiaomi, bu doğrultuda IoT Güvenlik Zirvesi’nin beşincisini 29-30 Haziran tarihlerinde Pekin’de gerçekleştirdi. Sektör yöneticileri ve uzmanları etkinlikte, veri güvenliği yönetişimi çerçeveleri ve sınır ötesi veri aktarımlarından internete bağlı elektrikli araçların güvenliği ve yazılım tedarik zinciri güvenliği çözümlerine kadar birçok konuyu tartıştı.

 

Xiaomi, Haziran ayı boyunca süren etkinlikte Elektrikli Scooter 4 Pro’nun ABD merkezli uluslararası güvenlik araştırma enstitüsü olan Underwriter Laboratories Inc’den IoT Security Rating Gold düzeyi sertifika aldığını açıkladı. Sertifika, aynı zamanda Xiaomi’nin IoT ürün geliştirme süreçleriyle ilgili güvenliğinin uluslararası standartlarla uyumlu olduğunu gösterdi.

 

Xiaomi, Güvenlik ve Gizlilik Komitesini 2014 yılında kurdu. 2016 yılında TrustArc’tan sertifika alan ilk Çinli şirket oldu. Xiaomi, 2018 yılında Avrupa Birliği uyumluluk değerlendirmesinin Genel Veri Koruma Yönetmeliğini (GDPR) kabul etti. 2019 yılında güvenlik ve gizlilik uygulamaları için ISO/IEC 27001, ISO/IEC 27018 sertifikalarını aldı. Şirket geçtiğimiz yıl ilk kez şeffaflık raporu yayınladı ve bunu yapan ilk Android akıllı telefon markası oldu. Xiaomi, bu yıl ilk kez NIST CSF National Institute of Standards and Technology, Cybersecurity Framework) sertifikası alarak veri güvenliği yeteneklerini daha da güçlendirdi.

 

Yukarıda bahsedilen belgeleri ve raporları Xiaomi Trust Center’dan (https://trust.mi.com/) indirebilirsiniz.

 

Xiaomi Corporation Hakkında

Nisan 2010’da kurulan Xiaomi Corporation, 9 Temmuz 2018’de (1810.HK) koduyla Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası Ana Listesinde işlem görmeye başladı. Xiaomi, merkezinde akıllı telefonla, akıllı donanımlar ve nesnelerin interneti (IoT) platformu bulunan bir tüketici elektroniği ve akıllı üretim şirketidir. Yenilik ve kaliteye eşit derecede önem veren Xiaomi, kullanıcılara üst düzey deneyim sağlarken operasyon verimliliğini en üst düzeyde tutmayı amaçlıyor. Şirket, dünya genelinde herkesin yenilikçi teknolojilerle tanışması ve yaşam sürmesini sağlamak için en uygun fiyatlarla durmaksızın en mükemmel ürünleri üretmek için çalışıyor. Xiaomi 2021 yılının küresel akıllı telefon pazarının 3 numaralı akıllı telefon markası olmuştur. Şirket ayrıca, akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar hariç, platformuna bağlı 351,1 milyondan fazla akıllı cihazla dünyanın önde gelen tüketici AIoT (AI+IoT) platformunu hayata geçirdi. Xiaomi ürünleri dünya genelinde 100’den fazla ülkede satılmaktadır. Şirket 2021 yılının Ağustos ayında Fortune Global 500 listesine üçüncü kez girmeyi başardı ve bir önceki seneye göre 84 sıra yükselerek 338. sıraya yükseldi. Xiaomi, Hang Seng Index, Hang Seng China Enterprises Index, Hang Seng TECH Index ve Hang Seng China 50 Index listelerinde yer almaktadır.

Xiaomi hakkında daha fazla bilgi için https://blog.mi.com/en/ adresini ziyaret edebilirsiniz.