Yanıltıcı “Kasım İndirimleri” Reklamlarına 2,7 Milyon TL Cezası

featured

Elektronik ticarette giderek yaygınlaşan “Kasım İndirimleri”ne yönelik yanıltıcı reklamlar ve ticari faaliyetler, Reklam Kurulu tarafından sıkı bir denetime tabi tutuluyor. Kasım ayı içerisinde Reklam Kurulu gündemine gelen 16 adet indirimli satış dosyası hakkında durdurma cezası ile birlikte toplam 2,7 milyon TL idari para cezası verildi.

Reklam Kurulu tarafından bu ayki toplantıda görüşülen 176 adet dosyanın 153’ü mevzuata aykırı bulunurken, bu reklam ve ticari faaliyetler hakkında toplam 16,7 milyon Türk Lirası idari para cezası uygulanmasına karar verildi. Böylece, yılın ilk 11 ayında Kurul tarafından toplam 1838 adet dosya hakkında değerlendirmelerde bulunulmuş olup, aldatıcı reklamlar veya haksız ticari uygulamalar tespit edilen 1623 adet dosya için betmina durdurma cezasının yanı sıra toplam 92,5 milyon TL idari para cezası uygulanmış oldu.

Yanıltıcı İndirimler Reklam Kurulu’nun Gözünde

Reklam Kurulu’nun bu ayki ana gündem konularından biri, indirimli satış reklamları ve sağlık beyanları içeren reklamlar oldu. Özellikle Kasım ayında sıkça görülen ve “Efsane Kasım İndirimleri,” “Şahane Cuma İndirimleri” gibi adlarla lanse edilen indirimli satış kampanyaları dikkatle inceleniyor. Tüketicileri yanıltan, aldatıcı indirimleri ve gerçekte olduğundan daha fazla indirim yapılmış gibi gösteren reklam ve uygulamalar hakkında  betmina giriş idari yaptırımlar uygulanıyor.

Bu kapsamda, özellikle “Kasım İndirimleri” adı altındaki reklamlara yönelik 2,7 milyon TL idari para cezası uygulandı. Bu cezalar, tüketicilerin yanıltıcı reklamlarla karşılaşmasını önlemek ve doğru bilgilendirme yapılmasını teşvik etmek amacıyla verildi.