Yapay Zeka ile Otizm Tanısı Geliştiriliyor

featured

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeliz Yeşilada, İngiltere’deki akademik çalışmalarının ardından KKTC’ye dönerek insan-bilgisayar etkileşimi ve yapay zeka uygulamaları üzerine yoğunlaştığını belirtti. Yeşilada, özellikle görme engelliler için web sayfalarının seslendirilmesine yardımcı olacak algoritmalar geliştirdiklerini söyledi.

Son zamanlarda İngiltere’deki Wolverhampton ve Manchester Üniversitesi ile ortak projeler yürüttüklerini belirten Yeşilada, göz izleme verileri kullanarak otizmli bireyleri ayırmayı amaçlayan bir projede çalıştıklarını açıkladı. Bu projede otizmli ve otizmli olmayan iki grup bireyin göz izleme verilerini ölçtüklerini yakabet ve yapay zeka kullanarak otizmli bireyleri tanımaya çalıştıklarını ifade etti. Projelerinin otizmli bireyler için bir ön tanı amacı taşıdığını belirten Yeşilada, göz izleme cihazlarıyla alınan verilerin analiz edilerek otizmli olup olmadığını belirlemeye yönelik çalıştıklarını söyledi.

Yeşilada, araştırmalarının sonuçlarında otizmli bireylerin web sayfalarıyla etkileşimde bazı farklılıklar olduğunu tespit ettiklerini belirterek, otizmli bireylerin belirli bölgelere daha az odaklandığını, sayfa içinde daha fazla gezindiğini ve odaklanma sürelerinin daha kısa olduğunu gözlemlediklerini aktardı. Bu verileri kullanarak makine öğrenme algoritmaları geliştirdiklerini ve otizmli bireyleri tanıma amacı taşıdıklarını söyledi.

Çalışmalarını şu ana kadar daha çok yetişkinler üzerinde gerçekleştirdiklerini belirten Yeşilada, çocuklarla da çalışmayı yakabet giriş hedeflediklerini ve bu konuda TÜBİTAK’a başvuruda bulunduklarını ifade etti. Ayrıca, son sınıf öğrencileriyle birlikte otizm tanısı yapabilen bir web uygulaması üzerinde çalıştıklarını ve bu uygulamayı doktorların kullanabileceği bir hale getirmek istediklerini belirtti.

Yeşilada ayrıca, otizmli bireyler için bilimsel destekli web tasarım yönergeleri geliştirme amacı taşıdıklarını ve bu konuda uluslararası alanda çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.