YARINLARA HAZIRLAYAN EĞİTİM NASIL OLMALI?

featured

“ÖĞRENEN, ÖĞRENME YÖNTEMİNİ KENDİ SEÇEBİLMELİ”

Dr. Ömer Faruk Yelkenci, yeni kuşaklara hitap eden eğitim sisteminin; özgün, birey odaklı, köklerine bağlı ve çağın koşullarını dikkate alan niteliklere sahip olması gerektiğini ifade etti. “Öğrenen, öğrenme yöntemini kendi seçebilmeli” diyen Yelkenci, çocukları yarınlara hazırlarken doğa ile ilişki kurmalarının yanı sıra dijital olanaklardan faydalanmalarının önemine dikkat çekti. Yelkenci, dijitalleşme konusunda ailelere önemli uyarılarda bulundu.

“ÜRETTİĞİNİZ SİZİ YÖNETMESİN!”

“Dijitalleşme dediğimiz şey insanın faydasına hizmet ettiği müddetçe önemlidir. Bunu amaç olarak ortaya koyduğunuz zaman o sizi yönetir. O zaman ellerinde cep telefonları, tabletlerden ve bilgisayarlardan ayrılamayan nesillerle karşı karşıya kalırsınız. Ürettiğiniz şey sizi yönetmesin, kontrol edin ki doğru yolda gidebilesiniz.”

“EĞİTİM PROBLEM ÇÖZME BECERİSİ KAZANDIRMALI”

“Eğitim sistemi, insanın kendisini tanımasına ve keşfetmesine yardımcı olmalı; öğrencilere problem çözme becerisi kazandırılmalı.” açıklamasında bulunan Yelkenci ‘Hayat Denge Modeli’nin hedeflediği öğrenci profiline ilişkin şunları aktardı: “Öğrencilerimize anaokulu çağında ‘bal arısı gibi ol’ diyoruz. Bal arısı en kaliteli besini, en güzel çiçeklerden alır ve insanın hizmetine hazırlar. Polenleri bir diğerine taşıyarak onların devamını sağlar. Eğitim sistemi öğrenciye; problemleri çözme becerisi kazandırmalı, çıkma ihtimali olan bir problemi kaynağında çözme anlayışı aktarmalı.”

“ÖĞRENCİ KENDİ KENDİNİ İNŞA ETMELİ”

Günümüzde okulun ve öğretmenin rolünde yaşanan değişimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yelkenci, okulun sınavlara hazırlamasının yanı sıra öğrenciye bütüncül bir bakış açısı ile yaklaşmasının öneminden bahsetti. “Öğrenciyi inşa etmeye kalkmayıp, öğrencinin kendi kendisini inşa etmesine destek olmalı; işte o zaman bambaşka bir nesil gelecek” diyen Yelkenci, eğitimin ana görevinin, öğrencinin kendi potansiyelini keşfetmesine yardım etmek olduğunu ifade etti.