Yeni Yılda Asgari Ücret ve Memur Maaşlarına Zam

featured

Asgari Ücret Açıklanacak

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücretin bu hafta açıklanması bekleniyor. İşçilerin merakla beklediği bu açıklama, çalışma koşullarının ve yaşam standartlarının belirlenmesi açısından önem taşıyor.

Memur ve Emeklilere Zam Oranı Netleşecek

3 Ocak 2024 Çarşamba günü, 2023 yılı aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte memur ve memur emeklisinin alacağı zam oranı netleşecek. Toplu sözleşme zammı ve 6 aylık enflasyon farkı, maaşlara yansıyacak.

Enflasyon Farkıyla Maaş Artışı

Kasım ayı itibarıyla enflasyon farkıyla birlikte memur ve emeklinin maaş artışının yüzde 45 olması netleşti. Aralık ayı enflasyonu ile birlikte kesin rakamlar belirlenecek. SSK ve Bağkur emeklileri de 6 aylık enflasyon oranına göre maaş zammı alacak.

Beklentiler Yüzde 50 Civarı Artış

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin’e göre, memur ve emeklilerin toplu sözleşmeyle belirlenen maaş artışlarına ek olarak enflasyon farkıyla birlikte toplam artışın yüzde 50 civarında olması bekleniyor.

En Düşük Maaşlar Yükseliyor

Yüzde 50’lik artışla birlikte en düşük devlet memuru maaşı 33 bin lira seviyesine çıkacak. En düşük emekli devlet memuru maaşı ise 9 bin 876 liradan 14 bin 814 lira seviyelerine yükselecek.