YÖK Başkanı: Üniversitelerin Uluslararası Sıralamalarda Yükselmesi İçin Nitelikli Araştırma Şart

featured

Etki Değerine Göre Dergilerde Yayın Oranları Düşük

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, Araştırma Üniversiteleri Yıllık Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, üniversitelerin uluslararası sıralamalarda yükselmesi için nitelikli araştırma yapmalarının ve yayın kalitelerini artırmalarının önemine vurgu yaptı. Özvar, akademisyenlerin etki değeri yüksek dergilerde yayın yapmalarının ülkenin yayın sayılarını ve yayın başına atıf oranlarını olumlu etkileyeceğini belirtti.

Özvar, dünyada ve Türkiye’de yayımlanan bilimsel makalelerin yer aldığı dergilerin etki değerine göre dağılımının Türkiye’nin lehine olmadığına dikkat çekti. Q1 etki değerindeki dergilerde Türkiye’nin yayın oranının dünya ortalamasının altında olduğunu ifade eden Özvar, akademisyenlerin etki değeri yüksek dergilerde yayın yapmalarının teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

Üniversitelerin Sıralamadaki Yeri Gerçek Durumu Yansıtmıyor

Özvar, son yıllarda yapılan uluslararası sıralamalarda araştırma üniversitelerinin görünürlüklerinde olumlu gelişmeler olduğunu ancak üniversitelerin bu sıralamalardaki yerlerinin gerçek durumu yansıtmadığını düşündüğünü belirtti. Üniversitelerin verilerine sahip çıkarak uluslararası alanda görünürlüklerini artırmalarını beklediklerini ifade eden Özvar, ODTÜ, İTÜ, Koç ve Sabancı üniversitelerinin bu konuda profxbet önemli mesafeler katettiklerini gözlemlediklerini söyledi.

Araştırma Üniversiteleri Destek Programı İçin Artırılan Bütçe

Özvar, Araştırma Üniversiteleri Destek Programı (ADEP) kapsamında yapılan bütçe artışına da değindi. 2022 yılında 100 milyon lira olan bütçenin 2023 yılında 250 milyon liraya, 2024 yılında ise 400 milyon liraya çıkarıldığını söyledi. Özvar, bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel’e teşekkür etti.

Burs Miktarları Artırıldı

Özvar, TÜBİTAK ile yapılan görüşmeler sonucunda ADEP kapsamındaki projeler için özel çağrıya çıkıldığını ve 20 devlet araştırma üniversitesinden 144 lisans öğrencisinin başvuru yaptığını söyledi. Ayrıca, YÖK Yürütme Kurulu  profxbet giriş tarafından alınan karara göre, bilimsel araştırma projelerinde burslu olarak görevlendirilen öğrencilere ödenecek aylık burs miktarının artırıldığını belirtti.

YÖK, Üniversitelerin Verilerini Sıkı Şekilde Takip Ediyor

Özvar, YÖK olarak sadece araştırma üniversitelerinin değil, vakıf ve devlet üniversitelerinin de yıllık yayın, atıf, proje, patent gibi verilerini takip ettiklerini vurguladı. Yakın bir zamanda araştırma üniversitesi potansiyeline sahip üniversiteleri kamuoyuyla paylaşacaklarını ve izleme sürecine alacaklarını söyledi. Araştırma üniversitelerinin 2022 yılı performans değerlendirmesinde ODTÜ, Koç ve Sabancı üniversitelerinin ilk üç sırayı aldığını da belirtti.