YÖK tarafından Gastronomi Enstitüsü için çalıştay düzenlendi

featured

YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Haldun Göktaş, Türk mutfağının zenginliğine dikkat çekti

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkan Vekili Prof. Dr. Haldun Göktaş, Gastronomi Enstitüsü’nün kurulması için düzenlenen çalıştayın açılışında konuşma yaptı. Göktaş, Türk mutfağının zenginliğine işaret ederek, üniversitelerde gastronomi ve mutfak sanatları alanında lisans, yüksek lisans ve doktora programlarının hızla arttığını belirtti. Farklı fakültelerde bulunan gastronomi ve mutfak sanatları bölümlerinin çeşitlilik getirdiğini söyleyen Göktaş, Gastronomi Enstitüsü’nün bu farklılıkları gidermede merkezi bir nokta olabileceğini vurguladı.

Gastronomi alanı Türkiye’de yükselen bir değer haline geliyor

YÖK Üyesi Prof. Dr. Arif Bilgin, gastronominin Türkiye’de de yükselen bir değer olduğunu ifade etti. Bilgin, yaklaşık 15 yıl önce Türk yükseköğretiminde sadece 6 gastronomi ve mutfak sanatları bölümü bulunduğunu, ancak bu sayının bugün 133’e çıktığını belirtti. Bununla birlikte, doktora düzeyinde eğitim veren gastronomi programlarının sınırlı olduğuna dikkat çeken Bilgin, çalıştayın Gastronomi Enstitüsü’nün oluşturulması için yapıldığını ve enstitünün kültürel diplomasi, tarım, turizm ve eğitim alanlarının kesişim noktalarında faaliyet göstereceğini söyledi.

Gastronomi Enstitüsü, Türk mutfağının markalaşmasına katkı sağlayacak

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hümeyra Şahin Oktay da gastronomi alanının çok yönlü bir analizi gerektirdiğini ve çalıştayda bu konuların ele alınacağını belirtti. Oktay, son dönemde yapılan faaliyetlerin gastronomi alanının kalıcı hale gelmesine katkı sağladığını ve Gastronomi Enstitüsü’nün Türk mutfağının markalaşmasına ve kurumsallaşmasına önemli bir katkı yapacağını ifade etti.